Proses koşullarının T/M yağ pompası rotor dişlisinin yapı ve özelliklerine etkisinin araştırılması
The influence of process conditions on the structure and properties of P/M oil pump rotor
  1. Tez No: 213284
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAN YADELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ UZUNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Toz metalurjisi (T/M) ürünlerinin tipik örneklerinden biri yağ pompalarında kullanılan rotorlardır. Karmaşık şekilli parçaların seri üretimi için uygun maliyetli tek üretim yöntemi toz metalurjsidir. Bu çalışma farklı karbon (C) potansiyeline sahip sinterleme atmosferlerinde işlem görmüş T/M rotorların mikroyapılarının ve mekanik özelliklerinin karşılaştırmalı bir değerlendirilmesini sunmaktadır. İşlem atmosferi söz konusu yağ pompası komponentinin mikroyapı ve mekanik özellikleri üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmuştur. Yağ pompası yapısının belirlenmesi için taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılım spektrumu (EDS) ve görüntü analiz işleminin bir kombinasyonu kullanılmıştır. Sinterlenmiş rotor parçalarının mikroyapısı genellikle demir partiküllerinin birbirine bağlı ağlarından oluşmuştur. Aynı zamanda T/M rotorların tüm özelliklerini optimize etmek üzere diş bölgesi boyunca yapı incelenmiş ve farklı karbon atmosferlerinde sinterlenmiş parçalara aşınma testleri uygulanarak aşınma hızları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the typical examples of powder metallurgy (P/M) product is rotors used in oil pumps. PM provides the unique, cost effective mass production method for the intricate shape components. This thesis presents a comparative evaluation of the microstructure and mechanical properties of P/M rotors processed in a range of sintering atmospheres. The processing atmosphere had a significant effect on the microstructure and mechanical properties of this automotive oil pump component. A combination of scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive spectrum (EDS), image analysis was used for the identification of the structure of the oil pumps. The microstructure of the sintered rotor components generally consisted of interconnected network of iron particles. In order to optimise the overall properties of P/M rotors, examination of the structure along the tooth region was realized and sintered components in different carbon potential atmospheres were subjected to wear tests to specify wear ratios.