İstanbul-Çeliktepe bölgesinin mekansal değişimi
The spatial alteration of İstanbul-Çeliktepe district
- Tez No: 213304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ERİNSEL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz dünyasında bilginin kısa zamanda hızlı akışı yaşantımızdaki pek çok olguyu da değiştirmektedir. Kentler de bu hızlı değişimden payına düşeni almakta zaman içinde mekânsal, toplumsal, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisiyle değişmekte, özellikle küreselleşme ile birlikte gelen değişiklikler kent içinde üretim-tüketim ilişkilerini de etkilemektedir. Bu faktörlerin mekana yansıması, şehirsel bütünlük içinde mekansal farklılaşmalara ve mekansal dönüşümlere neden olmaktadır. Bu değişime neden olan pek çok etkenin (sosyal, siyasi, kanuni, vb.) yanı sıra, en büyük etkiyi yapılaşma getirmektedir.Bu çalışmada, şehirde değişen üretim-tüketim ilişkilerinin yapılaşma ile kent alanında yarattığı değişimin mekansal örüntü ile ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın analiz bölümünde İstanbul-Çeliktepe bölgesinin 1985-2005 yılları arasındaki süreç içinde mekansal biçimlenme özellikleri ile sosyal, kültürel değişimi arasındaki etkileşim ortaya konmuştur. Kentsel alanın biçimsel yapılanma analizinde, Mekan Dizimi Analiz Yönteminden yararlanılmıştır. Bölgenin 1985 ve 2005 tarihlerindeki mekansal ağ örüntüsü özellikleri incelenmiş ve farklılaşan mekansal dokusu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The role and the situation of urbans have changed in the global macro-form and national-state in the 20th century in which the processes of globalization are felt densely. Instead of urban definitions that exist in a certain national-state and belong to this national state, they now define an urban that competes with the other urbans on the globe and that is in an interaction with this process. The phenomenon is studied in the concept of ?syntactic organization of urban space? and ?urban configuration?. Changes have been observed in the urban space in the changing processes of production-consumption relations.This study was held for the exposal of the interaction between the spatial configurational properties and land use properties of Çeliktepe district in the urban growth and alteration process from 1985 to today. The Space Syntax model was utilized for the morphological structuring analysis of the urban system.