Rasyonel interpolasyon yöntemleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 213336
  2. Yazar: BAYRAM ALİ İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, lineer olmayan interpolasyon yöntemlerinden rasyonel interpolasyon yöntemleri incelendi. Bu yöntemler ile interpolasyon polinomlarının elde edilmesi ve rasyonel interpolasyon polinomlarının hesaplanma yöntemleri açıklandı ve bunlarla ilgili algoritmalar verildi. Ayrıca bu rasyonel interpolasyon yöntemlerinden rasyonel Hermite interpolasyon yöntemi kullanılarak açık ve kapalı formüller elde edildi. Bu formüller adi diferansiyel denklemler için başlangıç değer problemine uygulanarak elde edilen yaklaşık çözümler tam çözümler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have considered rational interpolation techniques, which are techniques of nonlinear type. With the help of these methods, interpolation polynomials are obtained techniques for calculating the rational interpolating polynomials are explained and algorithms related to these are given. Besides Hermite interpolation, which is one of the rational interpolation methods is used to obtain explicit and implicit formulas.The formulas obtained are applied to the initial value problem for ordinary differential equations. The approximate and exact solutions are also compared.