Miyeloperoksidaz enziminin lösemi tedavinde kullanılan doksorubisine etkisinin incelenmesi
A study about the effect of myeloperoxidase on doxorubicin used in leukemia treatment
- Tez No: 213337
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Miyeloperoksidaz (MPO, EC 1.11.1.7) başlıca polimorfonükleer nötrofillerde, monositlerde ve doku makrofajlarının belirli popülasyonlarında bulunmaktadır. Bu enzim ?miyeloperoksidaz-H2O2-Cl-? reaksiyon sistemi vasıtasıyla zararlı mikroorganizmaları ve belirli tümörleri yok edici etkisi nedeniyle savunma sisteminde önemli bir yere sahiptir. Miyeloperoksidaz ayrıca peroksidasyon yoluyla fenol, anilin ve türevleri ile ß-diketonlar gibi birçok maddeyi yükseltgeyerek serbest radikal meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu durum genel olarak belirli ilaçların toksik metabolitlerinin oluşmasını da açıklamaktadır.Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlara karaciğer mikrozomların etkisi ile metabolitlerin oluşması ve ayrıca ?Horseradish Peroxidase? etkisi daha önce incelenmiştir. Bu çalışmada ilk defa insan lökositlerinden izole edilip saflaştırılan miyeloperoksidazın lösemi tedavisinde kullanılan Doksorubisine olan etkisi incelendi. Ayrıca miyeloperoksidaz ilk defa laboratuvar koşullarında reaksiyon gerçekleştirmek üzere yeterli miktarda ve aktivitesi korunarak elde edildi. Fizyolojik sıcaklıkta ve pH'da (37°C; pH 7.2-7.3) gerçekleştirilen bu reaksiyonda oluşan ürünler UV-Vis. spektrofotometre, FT-IR ve LC-MS spektrometre sistemleri kullanılarak değerlendirildi. Reaksiyon sonucu Doksorubisinin yapısında bulunan karbonil grubunun kaybolduğu, C-O-C eterik bağının parçalandığı ve serbest radikallerin oluştuğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Myeloperoxidase (MPO, EC 1.11.1.7) is an enzyme found in polymorphonuclear neutrophils and monocytes, and certain populations of tissue macrophages. Myeloperoxidase seems to play an important role in the defense system against invading microorganisms and certain tumor killing actions via myeloperoxidase-H2O2-Cl¯ reaction system. Myeloperoxidase also oxidizes various compounds such as phenols, anilines and their derivatives, and also ß-diketons which may lead to the formation of free radicals. In general, this explains the formation of toxic metabolites of certain drugs.Metabolite production by the effect of liver microsomes on some drugs used in cancer treatment and also the effect of Horseradish Peroxidase was studied previously. In this study, for the first time the effect of isolated and purified myeloperoxidase from human leukocytes, on Doxorubicin, which is used for leukemia treatment, was investigated. In addition, myeloperoxidase was obtained for the first time at adequate amounts and good activity to perform the reaction in laboratory conditions. The products formed in this reaction which was occured at physiological temperature and pH (37°C; pH 7.2-7.3) were evaluated by using UV-Vis. spectrophotometer, FT-IR and LC-MS spectrometer systems. In consequence, it was observed that the carbonyl group on Doxorubicin had disappeared, C-O-C ethereal bonds were broken and free radicals were formed.