Karayolu Taşıtlarının Temel Zeminlerinde Oluşturduğu Dinamik Etkilerin Azaltılmasında Yeni Bir Yaklaşım
A New Approach For Soil Dynamic Effect Reduction Of Transportation Vehicles
  1. Tez No: 213368
  2. Yazar: DENİZ CEDİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. NİLAY KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, karayolu araçlarının meydana getirdiği titreşimlerin sönümlemesi için yapılan zemin stabilizasyonunun, yığma bir yapının davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bunun için, taşıt titreşimlerine maruz kalan, karayoluna yakın yığma bir yapı ele alınmıştır. Zemin özellikleri ve zeminle ilgili parametreler doğrudan araziden ölçülerek elde edilmiştir. Yapı, oturduğu zemin yapısıyla birlikte sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmiştir. Araç kaynaklı dinamik yükün yapıya uygulanmasında zaman?tanım alanı yöntemi kullanılarak dinamik analizler gerçekleştirilmiştir. Dinamik analizde kullanılan ivme-zaman grafiği literatürden yararlanılarak sanal olarak üretilmiştir. Zeminin stabilizasyonu için, değişik derinliklerde hendekler açılmış, bu hendeklerin ilk önce boş durumu daha sonra ise iki farklı dolgu malzemesi kullanılarak doldurulmuş halleri ele alınmıştır. Sabit zemin koşullarında, hendek derinliği, hendeğin yapıdan uzaklığı ve dolgu durumları esas alınarak toplam kırk dokuz model üzerine parametrik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Binada meydana gelen gerilme ve yer değiştirmelerin, göz önüne alınan parametrelere göre değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined that the effective over the behavior of a masonry structure of the soil stabilization to be made in order to damping of the vibrations occurred from the highway vehicles. For this reason, a masonry structure near to the highway exposed to the vehicle vibration has been dealt with. The parameters related to the soil properties and soil has been obtained from the region. The structure and the soil have been modeled by using the finite elements method. Time- history method has been used for dynamic analysis. Dynamic vehicle load has been taken into account as imaginary by using the acceleration- time graphic to be used at the dynamic analysis. In order to the soil stabilization, the trenches at the changed depths have been opened; these trenches have been dealt with by using the two different filling material and empty situation. At the fixed soil stabilization, a parametric study over the total forty nine models have been obtained by taking into consideration the trench depth, the distance from the structure of the trench and the filling situation. The changes of the stress occurred at the structure and the deformations have been examined according to the parameters to be taken into consideration.