NH3 /H2O absorbsiyon soğutma sisteminin güneş enerjisi ile çalıştırılması ve verimlilik analizi
Efficiency analysis of NH3/H2O absorbsion cooling system driven by solar energy
- Tez No: 213399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARİF EMRE ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyanın enerji kaynaklarının sınırlı olması ve bunun dünya ülkeleri tarafından anlaşılması, ülkeleri enerji politikalarını yeniden gözden geçirmeye, enerji savurganlığını önlemeye yöneltmiş ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya yöneltmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında güneş enerjisi gelmektedir. Absorbsiyonlu soğutma sistemleri güneş enerjisi gibi ısıl enerji kaynakları ile çalışabilmesi ile son yıllarda cazip hale gelmiştir.Bu çalışmada dışarıdan ısı desteklemesi yaparak absorbsiyonlu sistemlerin verimliliğinin ve kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi yapılacaktır. Özellikle güneş enerjisi büyük bir enerji potansiyeline sahiptir. Güneş enerjisinin absorbsiyonlu sistemlerde kullanılmasıyla dizayn edilebilecek kombine bir sistem ile enerji verimliliğini artırarak enerji ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.Bu çalışmada silindirik parabolik güneş kollektörü ile sıcaklık ölçümleri yapılmıştır. Isparta ilinde Temmuz ayı şartları için gerekli açı ve ışınım hesapları yapılarak bulunan değerler tablolarda gösterilmiştir. Ayrıca karışık parabolik yoğunlaştırıcının 90 C alıcı yüzey sıcaklığı için faydalı ısıl enerji ve verim hesabı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the limited energy resources and realizing of this fact by world countries, they go towards to reconsidering of their own energy politics and prevent energy waste and use renewable energy resources. Primary renewable energy resource is solar energy. Recent years, absorption cooling systems are attractive because of work with thermal energy resources like solar energy.In this study, it will evaluate that efficiency and availability of absorption systems by making thermal support. Especially solar energy has a big energy potential. It will provide a huge contribution to energy economy by increasing energy efficiency with a designable combined system by the usage of solar energy at absorption cooling systems.In this study, temperature measurements made with cylindrical parabolic solar collector. Required angle and radiation calculations are made for July conditions in Isparta city and the results shown in tables. Furthermore, useful thermal energy and efficiency calculations are made for complicated parabolic receiver surface temperature of 90 C.