Güneş enerjisi destekli NH3-H2O çalışma akışkanlı absorpsiyonlu soğutma sisteminin incelenmesi
Analyzing NH3-H2O absorption cooling system with solar energy
  1. Tez No: 285073
  2. Yazar: BARIŞ BOZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZAY AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Absorpsiyonlu soğutma sistemleri, atık ısı, LPG, doğalgaz ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisi ve jeotermal enerji gibi enerji kaynaklarını ısı kaynağı olarak kullanarak soğutma yapan sistemlerdir. Sistemin etkinlik katsayısının düşük ve yapısının karmaşık olmasına rağmen atık enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarının bu sistem ile değerlendirilmesiyle günümüzde yaygınlaşarak enerji tasarrufu ile çevre koruması sağlamaktadır.Sistem ekipman sıcaklıklarının COP üzerine etkileri 10 kW'lık soğutma yüküne sahip tek etkili NH3-H2O çalışma akışkanlı absorpsiyonlu soğutma sisteminde incelenmiştir. Zenginleştirme kolonu çıkışındaki amonyak konsantrasyonunun ve ısı değiştiricilerin COP üzerine etkileri de bu çalışmada araştırılmıştır.Güneş enerjisi, absorpsiyonlu soğutma sistemleri için uygun ısı kaynaklarından biridir. Sistem için gerekli olan ısının büyük çoğunluğu, yeterli alana sahip, yüksek sıcaklıklarda verimli güneş kollektörleri ile sağlanabilir. Tek etkili NH3-H2O çalışma akışkanlı absorpsiyonlu soğutma sisteminin, beş aylık soğutma sezonu boyunca, bir büronun soğutma yükünü karşılaması amacıyla generatöre verilmesi gereken ısıyı sağlaması için uygun kollektör alanı belirlenmiştir. Farklı özellikte kollektörler de incelenerek içlerinde en verimli olan vakum tüplü kollektör seçilerek sistem hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Absorption cooling systems use waste heat, LPG, natural gas and renewable energy sources such as solar and geothermal energy resources as a source of heat to the cooling system. Although low coefficient of efficiency of the system and complexity structure, systems use waste energy and renewable energy sources so they are becoming common nowadays with the evaluation of energy saving and environmental protection are provided.The effects of component temperatures on the COP were analyzed for single effect NH3-H2O absorption cooling system, at 10 kW cooling capacity. Furthermore, the ammonia concentration at the rectifier exit and heat exchangers effects on the COP were analyzed in this paper.Solar energy is one of the suitable heat sources for the absorption cooling systems. Most of the energy required can be achieved by solar collectors that have enough area and efficient at the high temperatures. Suitable collector area of the single effect NH3-H2O absorption cooling system is determined to supply the heat which must be given to the generator in order to provide cooling loads during five months cooling season for an office. Also, collectors in various properities are examined and the most efficient one, vacuum tube collector is selected for system calculations.