Güneş enerjili absobsiyonlu soğutma sistemlerinin farklı soğutucu akışkan çiftleri için termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of solar assisted absorbtion refrigeration systems for different refrigerant couples
  1. Tez No: 505926
  2. Yazar: HASAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KIZILKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynaklarından birisi olan güneş enerjisi ile çalışan absorbsiyonlu soğutma sisteminin farklı akışkanlar için termodinamik analizleri yapılmıştır. Absorbsiyonlu soğutma sistemlerinin çalışması için gerekli ısı ihtiyacı parabolik oluk tipi güneş kollektörlerinden elde edilmiştir. Absorbsiyonlu soğutma siteminin analizi için 8 farklı akışkan çifti kullanılmıştır. Bunlar Lityum bromür-Çinko Bromür (2LiBr-ZnBr2), Aseton-Çinko Bromit (Ac-ZiBr2), Amonyak Su (NH3-H2O), Lityum Bromür-Su (LiBr-H2O), Monometilamin-Su (CH3NH2-H2O), Amonyak-Lityum Nitrat (NH3-LiNO3), Amonyak-Sodyum Tiosiyanat (NH3-NaSCN), Su-Lityum Bromür Lityum Nitrat (H2O-LiBr LiNO3) akışkan çiftleridir. Analizlerde öncelikli olarak parabolik oluk tipi güneş kollektörünün modellemesi yapılmıştır. Daha sonra akışkan çiftlerinin termodinamik özellik bağıntıları elde edilmiştir. Termodinamik analiz kısmında ise belirli bir soğutma kapasitesi için absorbsiyonlu soğutma sisteminde, farklı akışkan çiftleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Analizlerde, sistemin COP değeri, dolaşım oranı ve kütle oranı incelenmiştir. Bunun dışında, sistem parametrelerinin değişimiyle soğutma sisteminin performans katsayısının değişimi parametrik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an absorption refrigeration system which was driven by a renewable energy source, solar energy, was analyzed for different refrigerant couples. The necessary heat energy different refrigerant couples were considered for the analyses of absorption refrigeration system. These are lithium bromide – zinc bromide (2LiBr-ZnBr2), acetone-zinc-bromide (Ac-ZiBr2), ammonia-water (NH3-H2O), lithium bromide –water (LiBr-H2O), monomethylamine –water (CH3NH2-H2O), ammonia-lithium-nitrate (NH3-LiNO3), ammonia –sodium thiocyanate (NH3-NaSCN), water-lithium bromide lithium nitrate (H2O-LiBr LiNO3) refrigerant couples. In the analyses, first, the modeling of parabolic trough solar collector was carried out. After, the thermodynamic property relations of the refrigerant couples were derived. In thermodynamic analyses section, a comparative analysis of absorption refrigeration system was conducted for different refrigerant couples. In the analyses, the COP value of the system, mass circulating ratio and mass ratio values were investigated. Additionally, parametrical analyses were carried out for different system parameters.