Temiz enerji evinde enerji ekonomisi uygulamaları
Energy economy applications in clean energy house
- Tez No: 213402
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, temiz enerji evinde uygulanabilen ısı pompaları incelenmekte ve projelendirilmesi ile ilgili bilgi verilmektedir. Ayrıca ısı pompalarının genel tanımı, çalışma prensibi ve tipleri özetlenmiş olup, sistem avantaj ve dezavantajları ve uygulamaları anlatılmıştır.Isı pompaları enerji tasarrufu sağlamak ve CO2 emisyonlarını azaltmak için etkili teknik olanaklar sunmaktadır. Isı yalıtımı uygulamaları ile enerji gereksinimi çok düşük temiz enerji evlerinde ve yeni binalarda elektrikli ısı pompaları iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Isı pompası, yenilenebilir ısı enerjisini mahal ve kullanma suyu ısıtmasında etkin bir şekilde kullanmak için gerekli teknik şartları sunabilir. Isı pompası, ısıtma için gerekli enerjinin 3/4`ünü çevreden almakta ve geri kalanını ise tahrik enerjisi olarak elektrik akımından temin etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, heat pumps that viable in clean energy house studied and given information about planning. Also a general information about heat pumps and their types. The principle of working, components, application areas, advantages and disadvantages of heat pumps are discussed.Heat pumps has technical advantages of energy saving and reducing CO2 emulsion. Heat pumps are good alternative and offer great technical advantages for clean energy houses. Heat pumps get ¾ of requirement energy form environment and ¼ requirement energy from electricity.