Emerging transition from AC to DC powered homes
AC ile çalışan evlerden DC ile çalışan evlere geçiş
  1. Tez No: 636550
  2. Yazar: FATMA SERRA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR TUNABOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Artan güneş sistemleri uygulamaları ve evlerde kullanılan elektronik cihazların artması, araştırmacıların evlerde doğru akım (DC) ile çalışan sistemlerin artan uygulamalarını onaylamalarına neden oldu. Bu uygulama sayesinde, elektrik faturalarında maliyet tasarrufu, enerji tasarrufu ve CO2 emisyonunda azalma, Amerika gibi bazı ülkelerde bazı projelerde sağlanmıştır. Bu çalışmada, geleneksel alternatif akım (AC) ile çalışan cihazlara sahip bir evin DC cihazlarla değiştirildiği senaryosunu sunuyoruz. Sunulan konutun yeri, Türkiye'de İstanbul'dadır. Bu, 4 kişilik bir evdir. Evin elektriği, doğal gaz santrallerinden temin edilen elektrik şebekesinden sağlanmaktadır. Ancak, öngörülen senaryomuzda ev, elektriğini güneş fotovoltaik sisteminden üretmektedir. Şebekeden bağımsızdır. Güneş panelleri, akü ve şarj kontrolörü vardır. Hangi cihazların değiştirilebileceği, enerji ve elektrik faturası açısından ne kadar tasarruf sağlandığı, bu AC-DC geçişinde ekonomik, teknik, sosyal ve çevresel sorunların neler olduğu ve konut binaları için DC ve AC arasında hangi sistemin daha fazla tercih edileceği soruları AHP yöntemine dayalı olarak sunulan çalışmada yanıtlanmıştır. Sonuçlar, elektrik faturasında yüzde 74.129 oranında maliyet tasarrufu sağlandığını göstermektedir. Bununla birlikte, piyasadaki bazı konutlara ait DC cihazlarının bulunmaması, DC sisteminin teknik konu açısından olgunlaşmaması, eklenen sistem maliyetleri, uzmanlar ve ilgili kişiler tarafından DC hakkında daha az bilgi sahibi olunması ve DC'nin güvenilir olmadığı konusunda kamuoyunda bir önyargının olması gibi problemler vardır. Bu çalışmada, DC ve AC sisteminin bu tanımlanmış avantaj ve dezavantajlarına dayanarak, analitik hiyerarşi süreci (AHP) yöntemi için kriterler ve alt kriterler belirlenmiştir. AHP yoluyla, DC sisteminin konut binaları için AC sisteminden daha fazla tercih edilebilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accelerating solar systems and increasing electronic appliances in residential buildings have caused researchers to assert rising application of direct current (DC) powered systems in homes. Thanks to this application, cost savings in electric bills, energy savings and reduction in CO2 emission have been provided in some projects in some countries such as America. In this paper, we state a scenario that a home with traditional alternating current (AC) powered appliances are replaced with DC devices. The location of the presented home is in Istanbul in Turkey. It is a 4-person home. Its electric is sourced from electricity grid supplied from natural gas power plants. However, in our projected scenario, the home gains its electricity from solar photovoltaic system. It is off-grid. It has solar panels, battery and charge controller. The questions which devices can be replaced, how much savings in terms of energy and electric bill is provided, what are economical, technical, social and environmental problems in this AC-DC transition and which system between DC and AC for residential buildings is more preferable based on the AHP method are answered in the presented study. Results show that 74.129-percentage cost saving in the electric bill is provided. However, the problems that nonexistence in some residential DC devices in the market, immaturity of DC system in terms of technical issue, added system costs, less information about DC by experts and related people and a public bias that DC is unsafe exist. In this study, based on these defined advantages and disadvantages of DC and AC system, criteria and sub-criteria have been determined for analytic hierarchy process (AHP) method. By the way of AHP, the result that DC system is more preferable than AC system for residential buildings has been reached.