Orta Karadeniz bölgesi issidae (homoptera) familyası üzerine faunistik bir araştırma
A faunistic survey on the issidae (homoptera) family in the central Blacksea region in Turkey
- Tez No: 213443
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışma, araştırma alanı olan Orta Karadeniz Bölgesi'nde 68 farklı vejetasyon ve topografik yapı gösteren lokaliteden toplanan 1573 adet ergin örneğe dayanmaktadır.Örnekler laboratuvarda prepare edilerek taksonomik karakterleri incelenmiş ve teşhis işlemleri sonucunda, incelenen örneklerin yedi cinse ait 15 tür düzeyinde taksona ait oldukları belirlenmiştir. Bu taksonlar: Issus muscaeformis (Schrank, 1781), Tshurtshurnella extrama Dlabola, 1980, Tshurtshurnella yozgatica Kartal, 1985, Tshurtshurnella sp., Tshurtshurnella sp., Tshurtshurnella ramosa Dlabola, 1982, Bubastia (Bubastia) ephialtes (Linnavuori, 1971), Mycterodus (Mycterodus) rostratulus Emeljanov, 1964, Latilica antalyca (Dlabola, 1986), Scorlupella discolor Germar, 1821, Scorlupella montana (Becker, 1865), Scorlupella assimile (Horvath, 1905), Scorlupella corumica Dlabola, 1982, Scorlupella amica Dlabola, 1984, Agalmatium bilobum (Fieber, 1877)'dur. Her bir taksonun dorsalden fotoğrafı çekilerek Türkiye'deki ve genel dağılımları verilmiştir.Bunlardan Issus muscaeformis (Schrank, 1781) türü, Türkiye Faunası için yeni olarak kaydedilmiştir. Bu bölgeden orijinal tanımı yapılmış olan Tshurthurnella ramosa Dlabola, 1982, Scorlupella corumica Dlabola, 1982 ve Scorlupella amica Dlabola, 1984 türleri üzerinde, orijinal tanımdan sonra ilk kez örnek toplanarak çalışma yapılmıştır. Henüz kesin karar verilmiş olmamakla beraber, büyük olasılıkla iki yeni tür düzeyinde Tshurthurnella taksonu belirlenmiştir ve bunlar üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at 68 different locations in the Central Blacksea research area which shows different vegetation and topography. A total of 1,573 adult samples were collected.Fifteen species from seven genera were determined by the taxonomical characters in the laboratory. These taxa were Issus muscaeformis (Schrank, 1781), Tshurtshurnella extrama Dlabola, 1980, Tshurtshurnella yozgatica Kartal, 1985, Tshurtshurnella sp., Tshurtshurnella sp., Tshurtshurnella ramosa Dlabola, 1982, Bubastia (Bubastia) ephialtes (Linnavuori, 1971), Mycterodus (Mycterodus) rostratulus Emelyanov, 1964, Latilica antalyca (Dlabola, 1986), Scorlupella discolor Germar, 1821, Scorlupella montana (Becker, 1865), Scorlupella assimile (Horvath, 1905), Scorlupella corumica Dlabola, 1982, Scorlupella amica Dlabola, 1984, Agalmatium bilobum (Fieber, 1877). Digital images of each taxon were taken from the dorsal side. The species distributions worldwide and in Turkey were given.Issus muscaeformis (Schrank, 1781) was a new record for the Turkish fauna. The original descriptions of Tshurthurnella ramosa Dlabola, 1982, Scorlupella corumica Dlabola, 1982 and Scorlupella amica Dlabola, 1984 were from Central Blacksea and the current records were the first after the original descriptions. Two Tshurthurnella sp. which could be new species were also found. Studies on these taxa are continuing.