Van Gölü'nden alınan su, sediment ve inci kefali (Chalcalburnus tarichi, Pallas 1811) örneklerinde bazı ağır metal düzeylerinin araştırılması
Determination of some heavy metal levels in water, sediment and inci kefali (Chalcalburnus tarichi, Pallas 1811) samples from Lake Van, Turkey
  1. Tez No: 213444
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nden alınan su, sediment ve inci kefali (Chalcalburnus tarichi, PALLAS 1811) örneklerinde ağır metallerden Cd, Cu, Zn ve Pb konsantrasyonları 2006 ve 2007 yıllarında incelenmiştir.Araştırma sonunda, ağır metal konsantrasyonunun sediment > balık > su olduğu gözlenmiştir. Balık dokuları arasında en fazla ağır metal birikimi karaciğerde olmuş, kastaki oranlar ise daha düşük bulunmuştur. Bu ağır metallerden en yüksek konsantrasyonda gözlenen çinkodur, diğer ağır metaller su sediment ve balık örneklerinde değişim göstermektedir. Su ve balık örneklerindeki Cd, Cu, Zn ve Pb değerleri kabul edilebilir sınırların altındadır. Söz konusu ağır metaller su, sediment ve balıkta en fazla Van İskele örneklerinde bulunmuştur. Bu noktada kaydedilen ağır metal varlığının nereden kaynaklandığı araştırılmalıdır.Gölü besleyen su kaynakları ve atık su deşarjlarının ağır metal yönünden incelenmesi gereklidir. Balık örneklerinde karaciğerde ağır metal düzeyi daha fazla gözlendiğinden tüketim esnasında buna dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, concentrations of some heavy metals (Cd, Cu, Zn and Pb) were investigated in sediment, water and İnci Kefali (Chalcalburnus tarichi, PALLAS 1811) samples taken from Lake Van, largest lake of Turkey, in 2006-2007 years.The heavy metal concentrations were observed as sediment> fish> lake water. The highest heavy metal accumulation was found in liver, the concentrations were fairly low in muscle samples. The highest concentration was found in zinc, the levels of other heavy metals change in water, sediment and fish samples. The levels of investigated metals were found under the acceptable levels for fish and water samples. Investigated metals were found highest level in Van İskele sampling point in water, sediment and fish samples. The sources and origin of these metals should be investigated.The water inlets and wastewater effluents to the Lake Van should be analyzed in manner of heavy metals. Since highest values were found in liver of fish samples this point should be considered in consumption of this fish.