Van ilinde büyükbaş hayvan işletmelerinde bakım besleme yöntemlerinin belirlenmesi ve çiftçilerin hayvan besleme hakkındaki bilgi düzeylerinin tespit edilmesi
Determination of management methods of cattle farms and knowledge levels of farmers on animal nutrition in van province
  1. Tez No: 213447
  2. Yazar: AZİZ BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Van İli Merkez İlçe'de büyükbaş hayvan işletmelerinin yapısal durumlarını, barınak koşullarını, yem bitkileri üretimini, yem depolama koşullarını, yetiştiricilerin sosyal durumlarını, hayvan besleme hakkında bilgi düzeylerini ortaya koymak, mevcut hayvansal üretim düzeyini artırmaya yönelik çözüm önerileri getirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada örnekleme yöntemiyle seçilen 138 işletme sahibiyle yüz yüze yapılan anket verileri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir.Yapılan çalışmada, hayvan yetiştiricilerinin örgün eğitim seviyelerinin oldukça düşük olduğu ve %74.6'sının hayvancılıkla ilgili hiçbir eğitim almadıkları görülmüştür. Yetiştiricilerin %37.0'lık bir kısmı uyguladıkları geleneksel bakım ve besleme yöntemlerini doğru kabul ettiklerinden yeni bilgiye ihtiyaç duymadıkları ve dolayısıyla mesleki bilgiye sahip teknik elemanlardan yararlanmadıkları belirlenmiştir. İşletmelerin %78.8'inde yüksek ve düşük süt verimli ineklere aynı oranda yem verildiği görülmüştür. Aynı zamanda işletmelerin %88.1'inde de laktasyon süresi boyunca hayvanlara aynı miktarda kesif yem verildiği ve sağmal ineklerin, gebe ineklerin ve düvelerin aynı besleme programlarına tabi tutulduğu belirlenmiştir.Doğru ve karlı bir hayvancılık için eğitimin kaçınılmaz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine the structures and conditions of cattle farms, feed production and storage, social status and knowledge level of farmers on animal feeding, and to generate suggestions to increase animal production. Data used in this study were obtained from face to face surveys done with 138 farmers selected with sampling method. Data were analyzed with SPSS software.It was determined that educational level of farmers was low. 74.6% never took courses regarding to animal farming. 37.0% of the farmers claimed that they did not need new information on animal farming because they believed that their traditional information on animal feeding and care was correct and therefore they did not benefit technical personell. Low yield animals are fed by 78.8% of farms with the same ration given to high yield animals. In 88.1% of the farms animals are given the same amount of feed during (through) the lactation period. In these farms milking and pregnant cows and heifers are subjected to the same feeding regimen.It is concluded that education is necessary for profitable animal farming.