Van Gölü havzası şeker pancarı alanlarında sorun olan yabancı otların belirlenmesi
Determination of weed species which are problem in sugar beet growing areas in Van Lake basin
  1. Tez No: 213448
  2. Yazar: OSMAN UMUT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
Van Gölü Havzası önemli şeker pancarı üretim alanlarından, Van'ın Merkez, Gevaş ve Erciş ilçeleri ile Bitlis'in Ahlat İlçesinde sorun olan yabancı ot türlerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışma 2006 yılında yürütülmüştür. Şeker pancarı ekiliş alanları dikkate alınarak Van-Merkez, Gevaş ve Erciş İlçeleri'nde toplam 30 tarlada Bitlis'in Ahlat İlçesi'nde toplam 20 tarlada birinci ve ikinci çapa öncesi dönemlerde örnekleme yapılmıştır. Bu amaçla yapılan toplam 100 sürvey çalışması sonucunda 18 farklı familyaya ait 34 yabancı ot türü saptanmıştır. Belirlenen bu türlerin 1 tanesi tohumsuz bitki (Pteridophyta), 5 tanesi tek çenekli (Monocotyledoneae) ve 28 tanesi çift çenekli (Dicotyledoneae) yabancı ot türüdür. Rastlanma sıklıklarına göre Van Gölü Havzası'nda önemli olarak bulunan türler; Amaranthus retroflexus L., Chenopodium album L., Polygonum aviculare L., Sinapis arvensis L., Echinochloa cruss-galli (L.) P.B., Cirsium arvense (L.) Scop., Convolvulus arvensis L., Anchusa azurea Miller., Cynodon dactylon (L.) Pers., Bromus tectorum L., Sonchus spp. ve Cardaria draba (L.) Desv., olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the year 2006 to determine the significance of weed species on sugar beet fields in Van province including central area, Gevaş and Erciş district and Ahlat district of Bitlis which are considered the main sugar beet growing sites of Van Lake Basin. Considering sugar beet growing potential. The sampling was made from 30 fields in Van and its districts and 20 fields in Ahlat before first and second hoeing. After 100 survey studies 34 weed species, belongin to the 18 different families, were determined. Among the weeds 1 was the seed-ness plants (Pteridophyta), 5 were plants with a single seed-ness (Monocotyledoneae), 28 were plants withtwo seed-leaves (Dicotyledoneae). According the frequency Amaranthus retroflexus L., Chenopodium album L., Polygonum aviculare L., Sinapis arvensis L., Echinochloa cruss-galli (L.) P.B., Cirsium arvense (L.) Scop., Convolvulus arvensis L., Anchusa azurea Miller., Cynodon dactylon (L.) Pers., Bromus tectorum L., Sonchus spp. and Cardaria draba (L.) Desv. were found to be the most common weed species in Van Lake Basin.