Mıkrodenetleyicili harmonik analizör
Microcontroller-based harmonic analyzer
  1. Tez No: 213484
  2. Yazar: TANKUT AÇAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNCAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde hayatımızın her anında, tüm endüstriyel faaliyetlerde kullanmakta olduğumuz elektrik enerjisi doğal bir ihtiyaç durumundadır. Elektrik enerjisine olan talebin artışıyla birlikte yüklerin türleri ve devre topolojilerinde de değişiklikler meydana gelmiştir. Evlerimizde kullandığımız bazı ev eşyalarında ve endüstriyel birçok sistemde bulunan lineer olmayan yükler, şebeke gerilimi ve diğer işaretler üzerinde, temel bileşen dışında harmonikleri ve bunların oluşturduğu sorunları da ortaya çıkardı. Bu nedenle birçok ülke harmonik standartlarını belirlemiştir. Bu durum harmonik ölçmelerini gerekli kılmıştır. Ölçümler sonucu alınan değerler harmoniklerin etkinliklerini ortadan kaldıracak sistemlerin tasarlanmasını sağladı. Bu tezde, şehir şebekesi üzerinde ya da her hangi bir gerilim işareti üzerinde bulunan harmonikleri ölçen mikrodenetleyicili ve bilgisayar ara yüzü bulunan bir sistem tasarlanmıştır. Birinci bölümde, harmonik kavramına ilişkin bir giriş yapılmış ve harmonik oluşturan kaynaklardan kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bazı harmonik analizörler teknik ve fiziksel özellikleriyle karşılaştırılmış ve ayrıca yapılmış bir akademik çalışma hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, harmonik analizinden bahsedilmiş ve Fourier dönüşümü çok kapsamlı bir şekilde örneklerle pekiştirilerek anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, bu tezin konusu olan mikrodenetleyicili harmonik analizör sisteminin donanımsal ve yazılımsal gerçeklenmesi detaylı bir şekilde verilmiştir. Beşinci bölümde, mikrodenetleyicili harmonik analizör sisteminin farklı girişler altında performansı sayısal sonuçlar verilerek ortaya konmuş ve performans değerlendirmesi yapılmıştır. Altıncı ve son bölümde ise sonuçlara ve gelecekte yapılması muhtemel iyileştirme çalışmalarına yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Harmonik analiz, Hızlı Fourier Dönüşümü (HFD), 8051 mikrodenetleyici
Özet (Çeviri)
In today?s world, electric energy, which we use at every moment of our lifes and in whole industrial activities, has become a natural necessity. Because of the increasing demand for electric energy, different types of loads and circuit topologies have been used. Electrical devices used in our homes and most of industrial systems include non-linear loads, therefore harmonics ? other than the fundamental harmonic component, create problems on city?s electrical network and on other signals. For this reason, many countries determined standards for tolerable harmonic ranges. Consequently the process of harmonic measurement has become vital. The values obtained from the measurements made engineers design systems which remove harmonic effects. In this thesis, a microcontroller-based system containing a PC grafical user interface for measuring harmonics on city?s electrical network or on any voltage waveform has been designed. In chapter one, the concept of harmonic theory is introduced and harmonic sources are briefly explained. In chapter two, technical and physical specifications of some harmonic analyzers are compared and information about an academic work is given. In chapter three, harmonic analysis is narrated and Fourier Transform is comprehensively explained with helpful examples. In chapter four, hardware and software used in realizing microcontroller-based harmonic analyzer ? the subject of this thesis, are widely narrated in detail. In the fifth chapter, numerical results showing the performance of the microcontroller-based harmonic analyzer under different inputs are given and the results are discussed. In the final chapter, results obtained from this thesis and some possible system-improving future works are given. Keywords : Harmonic analysis, Fast Fourier Transform (FFT), 8051 microcontroller