Gömülü sistemler için gerçek zamanlı işletim sistemleri ile kontrol
- Tez No: 213485
- Danışmanlar: PROF.DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gömülü sistemler günümüzde hayatın her alanında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Gömülü sistemler için çok basit sistemlerden çok karmaşık sistemlere kadar bir çok uygulama alanı vardır. Son zamanlarda teknolojideki gelişmeler ve mikroişlemcilerin yeteneklerinin de artmasıyla gerçek zamanlı işletim sistemleri gömülü sistemlerde de kullanılmaya başlandı.Gömülü sistemlerin bir çoğu da kritik zamanlama beklentilerine sahiptir. Bu sistemlerin en önemli problemleri kritik zamanlı işlemlerin doğru bir şekilde yapılabilmesi ve kısa zamanda tasarlanıp sorunsuz çalışmasıdır. Gerçek zamanlı işletim sistemleri de kritik zamanlama ve hızlı tasarım problemini çözmek için kullanılır. Bu çalışmada öncelikle gömülü sistemler üzerinde durulmuştur ve günümüzde gömülü sistem tasarımında ortaya çıkan problemler belirtilmiştir. Sonraki bölümlerde işletim sistemleri, gerçek zamanlı sistemler ve gömülü sistem tasarımındaki problemin çözümü olarak düşünülen gerçek zamanlı işletim sistemleri incelenmiştir. Gerçek zamanlı işletim sisteminin detayları MicroC/OS-II işletim sistemi üzerinde anlatılmıştır. MicroC/OS-II gerçek zamanlı işletim sistemi kullanılarak bir gömülü sistem tasarımı uygulaması yapılmıştır. Sonuç bölümünde gömülü sistem tasarımında klasik yaklaşım yerine gerçek zamanlı işletim sistemi kullanmanın avantajları, dezavantajları ortaya konulmuş ve kritik zamanlı sistemlerde gerçek zamanlı işletim sistemlerinin kullanılmasının kaçınılmaz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Embedded systems are being used in every part of our life and there are a lot of aplications for emnbedded systems from simple systems to complex systems. In recent days, by technological developments Real time system design by embedded systems are also increased Real time term must not be understood as very fast. Real time meaning must be thought that operation is done just on time. The main problems about this kind of systems are managing critical timings successfully, desining system as soon as possible and bug-freee. Real time operating systems are used to solve the critical timing and desing timing problems. Embedded systems and problems on the embedded system design are discussed firstly. On the next chapters operating systems, real time systems, real time operating systems and the details of a real time operating system is explained on MicroC/OS-II. By using MicroC/OS-II design of an embedded system is realised. In conclusion chapter, the advantages and disadvantages of using real time operating system instead of backgorund/foreground system are explained and seen that using real time operating system in the time critical systems solves the timing problem.