İnsan davranışlarının sayısal ortamda incelenmesi ve tasarım sürecine etkisi
Evaluation of human behaviours in virtual environment and its effect on design process
- Tez No: 213548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilgisayarın, tasarım sürecine entegre olmasıyla birlikte, tasarım ortamı, temsil şekilleri ve üretim yöntemlerinde dijital değişim yaşanmaya başlanmıştır. Bu değişim ile birlikte, bilgisayar ortamında tasarımı hangi yöntemler ile oluşturduğumuz ve oluştururken kullandığımız dijital tasarım araçları ve yazılımları önem kazanmıştır.Kalem, kâğıt gibi bir araç olarak bilgisayarların kullanılmasından vazgeçilip, yerine tasarımın bir öğesi olarak düşünülmeye başlaması beraberinde deneyimleyebilmeyi getirmiştir. Eskiden yapılan tasarımlar sadece fiziki olarak oluşturulduğu; yani inşa edildiği zaman deneyimlenebiliyorken, günümüzde sayısal ortam kullanılarak incelenebiliyor.Donanım veya yazılım olarak geliştirilen bu dijital tasarım teknolojileri mimarlık bilimini eğitim alanında da etkilemiştir. Mimarlık eğitimine yeni başlayan bir birey, bina bilgisi derslerinde gösterilen mutfaktaki faydalı üçgen olarak tanımlanmış manevi çizgiyi, eğitimde bilgisayarın kullanılması sonucu rahat bir şekilde algılayabilir ve zihninde kurgulayabilir.Bu teknolojiler ile ilgili bilgi sahibi olabilmek için deneme ortamını kurmak ve uygulamalarını yapmak henüz kolay olmasa da, tasarımı yeni bir bakış açısı ile görme ve kavrama biçimi kazanılabilir.
Özet (Çeviri)
After the integration of computer with the process of design,there has been a digital transformation in setting of design,representative symbols and production methods.With this transformation , the ways we form the designs in computational environment and the digital designing tools and softwares we use during the formation have gained importance.Having given up usage of computers as a tool like pencil or paper instead of this considering it as an element of the design insted has brought accumulation of experience.While the previous designs could be experienced only when they were physically formed , in other words when they were existed, today they can be examined using numeric.These digital designing technologies which are developed as equipment or software have effected architecture signs in the field of education as well.One who has just started his architecture education, as a result of using computer in education ,can easily perceive the abstract line taught during building information lesson and described as ?beneficial triangle at kitchen.?.Although it is still not easy to form a trial environment and to put it into practice so as to have information about these technologies , a style to perceive or see the design with a new point of wiev can be gained.