Yönetim mekanizmalarının kentsel dönüşüm algısı ve uygulamaları üzerindeki etkisi: İngiltere, Almanya ve Türkiye örnekleri
The effects of administration mechanisms on urban regeneration in perception and practice: Analysis of England, Germany and Turkey
  1. Tez No: 213560
  2. Yazar: İLKİN GÜNEŞ ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Tür kiye'de“kentsel dönüşüm”uygulamaları,“çoğunlukla Avrupa uygulamalarından ithal edilmiş model ve araçların kullanıldığı, parçacıl ve anlık çözümler üreten bir müdahale biçimi”şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu tür parçacıl ve tek boyutlu müdahalelerin, uzun vadede kent mekanında, sosyo-ekonomik ve doğal yapıda olumsuz değişimlere neden olması olasıdır. Bu noktada ülkenin hukuki altyapısının, sosyo-kültürel ve ekonomik koşullarının, yönetim mekanizmalarının ve doğal değerlerinin göz önünde bulundurulduğu, özgün bir“dönüşüm”yaklaşımının oluşturulması şarttır. Böy le bir yaklaşımın geliştirilebilmesi için ihtiyaç duyulan literatür çalışmalarına,“yönetim mekanizmalarının kentsel dönüşüm algısı ve uygulamaları üzerindeki etkisi”nin çözümlenmesi yönünde bir katkı sunmak doğrultusunda; iki ayrı Avrupa ülkesinde (İngiltere ve Almanya) sürdürülmekte olan kentsel dönüşüm uygulamalarının birbirleri ve Türkiye'deki kentsel dönüşüm uygulamaları ile aralarındaki farklılıkların, yönetim mekanizmaları, mevzuatları ve kurumsal araçları ekseninde incelendiği bu çalışma kapsamında; her üç ülkenin de devlet yapısı, yönetim gelenekleri en üst düzey olan“merkezi yönetim”birimlerinden, en alt düzey olan“yerel yönetim”birimlerine kadar incelenmiş, bu birimler arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Ele alınan bu üç ülkeden birer dönüşüm projesi; dönüşüm sürecine dahil olan aktörler, bu aktörlerin kullandıkları araçlar (kurumsal araçlar) ve aktörler arasındaki yetki dağılımı kapsamında değerlendirilmiştir. İng iltere ve Almanya'da uygulanmakta olan dönüşüm projelerinde benimsenen yaklaşımların, söz konusu ülkelerin devlet yapılanmaları, mevzuatları ve yönetim mekanizmaları ile doğrudan ilişkili olduğu görülmüştür. Türkiye başlığı altında incelenmiş olan dönüşüm projesindeki yaklaşımların ve projede görev alan aktörler arasındaki ilişkilerin ise; ülkenin yönetim mekanizmalarının işleyişinden oldukça kopuk, devletin ve planlama politikalarının temel ilkelerine aykırı bir yapıda sürdürüldüğü görülmüştür. A nahtar Kelimeler: Kentsel dönüşüm, yönetim mekanizması, mevzuat, kurumsal araç, proje aktörleri.
Özet (Çeviri)
“Urban regeneration”applications in Turkey mostly appear as“forms intervention where models and tools imported from European applications which create particle based and instant solutions”. These particle based and single dimension interventions may adversely modify the socio-economical and natural structure of cities in the long term. At this point, it is imperative to create a unique“regeneration approach”which considers the legal infrastructure, socio-economic conditions, management mechanisms and natural values of the nation. In the literature works required to create such an approach, in order to solve“the impact of management mechanisms on urban regeneration perception and applications, a study covering England, Germany, Turkey and continuing urban regeneration projects from these countries. Within the scope of this study, governing structures of the three countries were examined from the highest level of ”central administration“ to the lowest level of ”local administration" units and the relations between these units were explored. Regeneration projects from each country were assessed within the scope of the, actors involved in conversion projects, institutional tools and distribution of authority among these actors. It was noted that approaches adopted in regeneration projects being applied in England and Germany were directly correlated with the governing structures, legislation and administrative mechanisms of the countries. It was also noted that relationships between regeneration projects in Turkey and the actors involved were significantly unconcerned with the operation of administrative mechanisms and in contrast with the fundamentals of the government and planning policies. Key Words : Urban regeneration, administration mechanism, legislation, institutional tool. i