Analysis, design and performance evaluation of wireless networked control systems
Kablosuz ağ tabanlı kontrol sistemlerinin analizi, dizaynı ve performans değerlendirmesi
- Tez No: 213611
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN İMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde sürekli ivme kazanan teknolojik gelişmeler beraberinde birtakım zorlukları da getirmiştir. Bu zorluklardan bir tanesi de cihazlarda kullanılan kablolarının sebep olduğu görüntü ve elektromanyetik kirliliktir. Bu bağlamda kablosuz ağlar devreye girmektedir. Kablosuz ağ tabanlı kontrol sistemleri özellikle endüstriye yönelik uygulamalarda; kurulum aşamasında, maliyet ve zamandan tasarruf ettirerek, sistem tasarımcıları ve son kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlamaktadır.Ağ yapılarında ve protokollerinde yapılan son çalışmalar daha kararlı ve hızlı haberleşme olanağı sunmakta ve dolayısıyla kablosuz ağ tabanlı kontrol sistemlerini gün geçtikçe daha cazip hale getirmektedir. Bundan dolayı, son yıllarda kablosuz ağ tabanlı kontrol sistemleri üzerine çalışma yapanların sayısı artmıştır.Bu tez kablosuz ağ tabanlı kontrol sistemlerin dizaynı, analizi ve performans değerlendirmesi hakkında detaylı bir çalışma sunmaktadır. Deneylerde, Profinet protokolü kullanan Siemens PLC CPU 315-2 PN/DP ve Scalance modüller aracılıyla kablosuz ağ tabanlı PID kontrolör tasarlamıştır. Buna ilaveten, kablosuz ağ modlarının seçimi ve kablosuz cihazların arasındaki mesafenin sistem verimliliğine ilişkin değerlendirmeler de araştırılmıştır.Sonuç olarak endüstride pek çok amaçla kullanılabilecek, kurulumu kolay ve maliyeti düşük bir kablosuz ağ tabanlı bir kontrol sistemi; sistem kurulumunda cihazların yerleri ve kullanılacak protokoller de göz önünde bulundurularak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to rapidly growing developments in technologies inevitably induce handicaps as. One of those handicaps is that devices? cables cause visual and electromagnetic pollution in environment. In order to eliminate these handicaps, Wireless Networked Control Systems (WNCS) become beneficial. Especially, the WNCS helps users and designers save time and money and provide them with great convenience in its implementation for industrial applications.The recent research in wireless networked control systems provides more robust and faster communication opportunities. Hence, this research area becomes more attractive to research. Therefore, number of researchers on WNCS has increased recently.This thesis presents a detailed study of Wireless Networked Control Systems? Analysis, Design and Performance Evaluation. A wireless PID controller including WNCS is designed which uses Profinet protocol to communicate via Siemens PLC CPU 315-2 PN/DP and Scalance modules. Additionally, evaluation of effects of choosing right wireless 802.11 standard and constituting locations between wireless access points and clients in the wireless networked control system, is investigated.Consequently, considering communication protocols and constitution of locations, a Wireless Networked Control System which is low cost and is easy to install, is suggested to use in various industrial fields.