Çinko ve kadmiyum toksitesinin marul bitkisinde gelişme ve bazı antioksidant enzimlerin aktivitesine etkileri
The effect of zinc and cadmium toxicity on lettuce plant growth and activity of some enzimes
- Tez No: 213612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada sabit oranda arıtma çamuru ve değişen dozlarda çinko ve kadmiyum uygulamasının marul bitkisinde gelişme ve bazı enzimlerin (süperoksit dismutaz, glutatyon ?S- transferaz, glutatyon peroksidaz ve glutatyon redüktaz) aktivitesine etkisi incelenmiştir. Deneme, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi iklim odası şartlarında tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekrarlı olarak yürütülmüştür. Araştırmada sabit oranda % 10 arıtma çamuru ve değişen dozlarda çinko (250-500 ppm) ve kadmiyum (50-100 ppm) uygulanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, tek başına Cd uygulaması bitki gelişimini engellerken, Zn uygulaması arttırmıştır. Ayrıca çinko, kadmiyumla birlikte verildiğinde kadmiyum toksitesini kısmen azaltmıştır. Enzim aktivitelerine bakıldığında ise, SOD aktivitesi sürgünde Cd uygulamalarında düşerken Zn uygulamalarında artmış, kökte ise Cd uygulamalarında düşmüştür. GST aktivitesi sürgünde önemli bir değişim göstermezken, kökte uygulamalara bağlı olarak artışlar göstermiştir. GPX enzimi sürgün ve kökte Zn ve Cd dozlarına göre artış göstermiştir. Bununla birlikte, GR enzimi sürgünde Zn ve Cd uygulamaları ile düşüş, kökte uygulamalara bağlı olarak artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of application of sewage sludge at a fixed ratio and zinc and cadium in variable doses, on growth of lettuce plant and the activity of some emzymes (superoxide dismutase, glutathion ? S- transferase, glutathion peroxidase, and glutathion redutase) was studied. The experiment was conducted under growth chamber conditions in Yüzüncü yıl University, Agriculture Faculty according to completely ranalomized design in four replications. In the study at a fixed ratio, % 10 sewage sludge and in variable doses zinc (250?500 ppm) and cadium (50?100 ppm) were applied to the pot.According to the study results, only Cd treatment inhibited plant growth while Zn treatment increased the growth. Besides, when zinc was applied with cadium, it decreased cadium toxicity. As enzyme activity, SOD activity diminished in shoots with Cd treatment, while increased with Zn treatment and in roots diminished with Cd treatment. GST activity didn?t show any significant changes in shoots while it had rises related to the treatmant in root. GPX enzyme increased in root and shoot according to Zn and Cd doses. However, GR enzyme diminished in shoot with Cd and Zn treatmetst, but in root it increased wiht Cd doses.