Problem çözme becerilerini değerlendirmede alternatif yöntemler ve ilköğretim matematikte örnek uygulama
Alternative approaches to develope problem solving skills and new practicing models in primary school mathematics education
- Tez No: 213610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAY BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yaşam boyunca gelecekte karşılaşılabileceği problemlerin üstesinden gelebilecek bireylerin yetiştirilmesi eğitimin öncelikli hedeflerinden biridir. Problem çözmenin matematik müfredatlarının merkezinde olması, bu konuya matematik eğitimcilerinin ayrı bir önem vermesine neden olmuştur. Çünkü matematiksel bilgiyi anlama ve bu bilgiler arasındaki ilişkiyi oluşturma problem çözme sürecinde meydana gelmektedir. Öğrencilere problem çözme becerilerini kazandırmak kadar bu becerileri problem çözme sürecinde nasıl kullandıklarını ortaya koymak da önemlidir. Bu çalışmada, ilköğretim matematik öğretiminde kullanılan alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin, problem çözme süreçlerinin analiz edilmesinde ne derece etkili oldukları araştırılmaktadır. Van İli merkez ilköğretim okullarından Hacı Ömer Sabancı İlköğretim Okulu, 30 Ağustos İlköğretim Okulu, Emin Paşa İlköğretim Okulu, Mehmetçik Selen İlköğretim Okulu ve Şehit Jandarma Pilot Yarbay Yusuf Turgut İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri üzerinde yapılan çalışma nitel bir araştırmadır. Çalışma toplam 30 öğrenci ve bu okullarda görev yapan 5 matematik öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Ders öğretmenleri tarafından seçilen öğrencilere hazırlanan çalışma kâğıtları dağıtılarak öğrencilerin çözüm süreçleri gözlemlenmiş, sonuçlar doğrultusunda ders öğretmenlerine değerlendirme formları doldurulmuştur. Ayrıca Van ili ilköğretim okullarında görev yapan 140 matematik öğretmenine değerlendirme yöntemlerini ne derece kullandıklarını belirlemek amacıyla anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar; kullanılan iki değerlendirme yöntemi (gözlem ve mülakat) arasında anlamlı bir farklılığın olmadığını, öğretmenlerin kullandıkları değerlendirme yöntemleri ile problem çözme sürecini büyük bir oranda gözlemleyebildiğini, klasik ölçme ve değerlendirme yöntemlerinden en fazla kısa cevaplı soru yöntemini tercih ettiklerini ve mevcut koşuların yetersizliğinden alternatif değerlendirme yöntemlerini daha az tercih ettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is one of the basic aims of education to grow up members who can over come every problem. Mathmetics educators are all agree about improving students? problem solving skills. Since problem solving is in the centre of mathmatics curriculum , educators emphasize the importance of this area. Understanding mathmetics knowledge and interconnecting knowledge units occurs during problem solving process. Acquiring students to have problem solving skills and using these skills during problem solving processes are both important.In this research , we have investigated that how effective alternative measurement and evaluation methods used in primary school mathematics education on the analyzing and defining problem solving processes. Students were assigned randomly from Haci Omer Sabanci Primary School, 30 Ağustos Primary School, Mehmetçik Selen Primary School , and Şehit Jandarma Pilot Yarbay Yusuf Turgut Primary School for this quantitive research. This research was holded among 30 students and 5 teachers working in these schools. Teachers observed students ? problem solving processes by distrubuting them some worksheets prepared by the investigator. In accordence with the observation results , evaluation forms were filled in by the teachers.Also , in order to see how the teachers use evaluation methods during their lessons,a questionnaire is applied to 140 mathmetics teachers who work in different elementary schools in Van. Resaults showed that there wasn?t a certain difference between the two techniques ,observation and interview.By using these two techniques during the problem solving processes , more profitable evaluations can be fullfilled. Moreover, this research showed that,teachers can observe their students? problem solving processes by the help of the evaluation methods that they use. In addition, among traditional methods , ? short answered question method? is the most prefarable one.Teachers avoid using alternative evaluation methods because of the insufficient conditions in the schools.