Türkiye iklim bölgelerine göre enerji etkin pencere türlerinin belirlenmesi
Determination of energy efficient window types according to Turkish climate regions
- Tez No: 213883
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma; farklı tür tek, çift ve üç camlı pencere seçeneklerinin, Türkiye iklim bölgelerine göre, geliştirilen win-energy 1.0 programından elde edilen veriler vasıtasıyla, enerji etkinliklerinin değerlendirilmesi ve uygun seçeneklerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Birinci bölümde, pencerelerin enerji etkin tasarlanabilmesi için dikkate alınması gereken tasarım kriterleri tanımlanmış, bir pencerenin enerji etkinliğinin değerlendirilebilmesi için, bilinmesi gerekli olan ısı geçirgenlik katsayısı, solar ısı kazanç katsayısı, gölgeleme katsayısı ve serinlik indeksi değerleri açıklanmıştır. Bu değerler ısıl performans kriterleri olarak adlandırılmıştır. Bu kriterlerin hesaplanabilmeleri için gerekli olan kavramlar ve tanımlar hakkında genel bilgiler verilmiş, tek, çift, ve üç camlı farklı tür pencere bileşenleri tanıtılmıştır.İkinci bölümde; tasarımcıya seçtiği pencere türünün, farklı iklimsel koşullara göre enerji etkinliğini değerlendirebilecek verileri sağlayan bilgisayar programı tanıtılmış, hesaplama yöntemleri açıklanmıştır. Seçilen 116 adet pencere win-energy 1.0 programından alınan sonuçlara göre, 4 iklim bölgesi için, ısı, güneş kontrolü ve gün ışığı yeterliliği açısından karşılaştırılmış, iklim bölgelerine göre konut ve ofis yapıları için enerji etkin pencere önerilerinde bulunulmuştur. İklim bölgeleri için konutlarda kullanılması için önerilen pencerelerden seçilen 13 adet pencerenin, yaz ? kış koşullarında, anlık ısı transfer miktarları hesaplanarak karşılaştırmalar yapılmış, iklim bölgelerine göre, ısı transfer miktarlarına bağlı olarak enerji etkinlikleri tartışılmıştır.Çalışmanın son bölümünde, tek, çift ve üç tabaka camlı, PVC çerçeveli örneklerden birer adet seçilmiş, bunların referans bina modelinde kullanıldıklarında alanlarına ve yönlerine bağlı olarak gösterdikleri performanslar karşılaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate energy efficiency of different types windows alternatives, single, double and triple pane, in terms of data obtain from the developed win-energy 1.0 software and determine of appropriate window alternatives for Turkish climate regions.In the first section, it is mentioned about the design criteria which effect energy efficient window design, and thermal transmittance coefficient, solar heat gain coefficient, shading coefficient, coolness index values are defined. These criteria need to be known for evaluation energy efficiency of windows in the best way. These values are called thermal performance criteria. The general information which need to be known while calculating these criteria are mentioned and different types single, double and triple pane windows components are clarified.In the second section, computer software that provide necessary data to evaluated energy efficiency of the selected window types by designer, according to different climate conditions, is introduced, its calculating procedures are explained. According to results of win-energy 1.0 software, selected 116 windows, for four climate regions, are compared in terms of heat conservation, solar control and daylight performance. Appropriate energy efficient window alternatives is suggested for housing and office buildings according to climate regions. Instantenaous heat transfer coefficients of 13 window alternatives from energy efficient window suggestions for housing, in summer ? winter conditions, are calculated. Depending on calculating results, for climate regions, ıt is discussed the energy efficiency of windows .In the final section of this study, three different kinds of window alternatives are selected from single, double and triple pane and PVC frame. These alternatives are used in reference building model and depending on areas and directions of windows is compared to effect yearly heating energy requirement of building.