Fen ve teknoloji öğretmenleri için alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerine yönelik bir hizmet içi eğitim programının etkililiğinin araştırılması
Investigating the effectiveness of in-service course programme for science and technology teachers about alternative measurement and assessment technics
- Tez No: 213884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı; Fen ve Teknoloji öğretmenlerine alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerinden; öğrenci ürün dosyası, performans değerlendirme, yapılandırılmış grid ve tanılayıcı dallanmış ağaç ile ilgili olarak bir hizmet içi eğitim kurs programı hazırlamak ve etkililiğini araştırmaktır. Araştırmada, özel durum yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Trabzon il ve ilçelerinde görev yapan 40 Fen ve Teknoloji öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada hazırlanan HİE kursu, Sistem Yaklaşımı Modeline uygun olarak hazırlanmıştır. Bu süreçte HİE kurs programı düzenlenirken; analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirme basamakları dikkate alınmıştır. HİE kurs programına, örneklem içerisinden gönüllü olarak 6 Fen ve Teknoloji öğretmeni katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; anket, mülakat, gözlem, başarı testi, doküman analizi ve araştırmacı günlüklerinden faydalanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; Wilcoxon İşaretli Sıralar tekniği, Pearson Korelâsyon testi, frekans, % değerleri, betimsel-içerik analizi ve kodlamalardan yararlanılarak oluşturulmuş matrislerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigating The Effectiveness of In-Service Course Programme for Science and Technology Teachers About Alternative Measurement and Assessment TechnicsThe aim of the study is to prepare and to investigate the effectiveness the in-service course programme for Science and Technology teachers about alternative assessment technics including portfolio, performance assessment, structural grid and diagnosis branches tests. In this study case study research method was used. The sample of the study consisted of 40 Science and Technology teachers working in Trabzon. The in-service course programme was developed according the System Approach Model consisting of analysis, design, develop, application and assessment stages. Six voluntary Science and Technology teachers participated in this course. Questionnaire, interview, observation, achievement test, document analysis, and researcher diary were used for data collection.