Deprem bölgesi konutları için iç mekanların güvenlik analizi ve çözüm önerileri
Safety analysis and suggestions of solution in interior spacies for earthquake region housing
- Tez No: 213893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN KARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Deprem, dünyanın birçok yerinde karşılaşılabilecek yeri, zamanı ve şiddeti tahmin edilemeyecek tek doğa olayıdır. Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeği, ?depreme karşı güvenli konut tasarımı?nı zorunlu kılmaktadır. Yaşanan depremlerden edinilen deneyimler ise göstermektedir ki iç mekanların örgütlenme biçimi, geometrisi, duvar-tavan ve döşeme bitiş yüzeyleri, aydınlatma elemanları, donatıları ve aksesuarları anlamında deprem karşısında güvenli mekanların oluşturulmasında en önemli etkenlerdendir. Yapısal zararın gerçekleşmediği durumlarda iç mekanda yapılan hatalı tercihlerden dolayı can ve mal zararlarına veya kayıplarına uğramak söz konusudur.Depreme karşı güvenli konut tasarımının ayrılmaz bir parçası olduğu düşünülen iç mekanların doğru şekilde düzenlenme çözümlerini ortaya koymayı amaçlayan bu tez çalışmasında öncelikle iki deprem ülkesi olan Türk ve Japon konut kültürlerinden gelen öğretilerin de yer aldığı depreme dair genel bilgiler toplanmıştır. Yapılan çalışmalar kısmının ilk bölümünde konut işlevine bağlı olarak mekanlar ve içindekiler örgütlenme biçimleri ile yarattığı riskleri de ortaya koyacak şekilde analiz edilmiştir. Böylece mekanların barındırdıkları riskler saptanmış ve bu riskleri ortadan kaldırmak amacıyla kullanılabilecek çözüm önerileri sunulmuştur. Yapılan çalışmaların ikinci bölümünde ülkemizde yaşanan 2 büyük depremi yaşamış olan 112 kullanıcı ile anket çalışması yapılmış, anketlerden elde edilen veriler Chi-Square yöntemi ile değerlendirilerek kişilerin deprem anında mekanları nasıl değerlendirdikleri, ne gibi risklerle karşılaştıkları ve sonraki yaşam süreçlerinde güvenli mekanlar için beklentileri saptanmaya çalışılmıştır. Her 2 bölümden elde edilen veriler bulgular ve irdeleme bölümünde değerlendirilmiş ve sonuçlar bölümündeki öneriler ile çalışma tamamlanmıştır. Ayrıca konut sahiplerinin yapılması gereken iç mimari düzenlemeler konusunda uzman yardımı alarak fizyolojik ve psikolojik açıdan daha sağlıklı konutlarda, kendilerini güvende hissederek yaşayabilecekleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquake is the only nature event that is possible to take place anywhere in the world, but it is hard to foresee the place, time and magnitude of it. The fact that our country is a earthquake country, creates a must for the design of durable housing against earthquake. The relevant incidents show that organization of on interior, geometry of it, wall-roof and floor end surfaces, elements of enlightening, equipments of it and accessories are the crucial factors in setting up in interior against earthquake. In a case where structural damage not exists, there can be seen life and property loss or damages because of wrong choice in interiors.In this thesis that aims of manifesting the solutions of the right organization of interiors; inseparable part of durable housing design against earthquake, general data regarding earthquake including the belief of Turkish and Japan Culture are both earthquake countries housing culture was complies. In the first part of the work was done on analysis according to the function of housing and the things inside them with their risks. Thus, the risks that interiors have were determined and possible suggestions for solutions were presented. In the second part; a questionnaire was made with 112 people experienced the two big earthquakes took place in our country, and by evaluating the results with Chi-Square method; how people view the interiors in the event of earthquake, what kind of risks they face and what they expect for safety interiors in the later period of their life were tried to be found out. All the results there were taken from both parts were evaluated in the part of findings and examination and the research was completed by the suggestions on the part of results. And it is emphasized that the house owners can live safer in sound psychical and psychological buildings by taking expert aid on the required interior organizations.