Antalya ili sedir ormanlarında polimorfik yöntemle meşcere verim gücünün saptanması
Determining the site index of cedar forest stands by using polymorphic method in Antalya province
  1. Tez No: 213892
  2. Yazar: ALİ CEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Antalya ili sınırları içerisinde yer alan Sedir meşcereleri için polimorfik yöntemle bonitet endeks tablosunun düzenlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla mümkün olabildiğince değişik yetişme ortamlarından, yaşlı ve meşcere içinde en az baskı gören ağaçlar belirlenerek, bu ağaçlarda gövde analizleri yapılmıştır. Gövde analizi yapılan ağaçlardan elde edilen verilere bağlı olarak, sayısal yöntemle (ISSA yöntemi) her bir yaştaki ağaç boyları hesaplanmış ve Chapman-Richards büyüme fonksiyonu ile de her bir örnek ağacın boylanma eğrileri oluşturulmuştur. Tüm ağaçlara ilişkin boylanma eğrilerini tek bir modelle elde edebilmek amacıyla, her bir ağaç için oluşturulan boylanma eğrilerine ilişkin katsayıların bonitet endeksleri ile ilişkileri belirlenmiş ve sonuçta polimorfik yöntemle bir bonitet endeks tablosu oluşturarak, Evcimen (1963) tarafından düzenlenen bonitet endeks tablosu ile istatistiksel karşılaştırmalar yapılmıştır.Her bir örnek ağaç için Chapman-Richards fonksiyonu ile oluşturulan boylanma eğrisinin istatistiksel olarak verilere oldukça yüksek oranda uygunluk gösterdiği ve boylanma eğrilerine ilişkin katsayılardan b1 dışındaki b0 ve b2 katsayılarının bonitet endeksleri ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler verdiği belirlenmiştir. Aynı ağaç türü için Evcimen (1963) tarafından anamorfik yöntemle düzenlenen bonitet endeks tablosu ile yapılan istatistiksel karşılaştırmalarda ise 10, 15 ve 20 metrelik endeksler için farksız, 25 ve 30 metreler için ise farklı sonuçlar elde edildiği belirlenmiştir. Ayrıca daha güvenli bir bonitet endeks tablosu oluşturulabilmesi için bazı irdeleme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to arrange the site index table using polymorphic method for cedar stands in Antalya province. For this aim, sample trees -old and exposed to less pressure possibly - have been taken from different sites and stem analysis have been made on these trees. Bound to the data obtained from the stem analysis, the height of each tree was calculated by ISSA method and height-age curves were determined for each sampling tree by means of Chapman-Richards function. In order to obtain all height-age curves from just one model, the relations between coefficients of height-age curves and site index have been determined, finally a site index table with polymorphic method has been arranged and statistically compared with the Evcimen (1963)?s site index table.The height-age curves composed by Chapman-Richards function for each tree, showed high level statistical adaptation and were found statistical relations between site index and b0 and b2 coefficients. It is concluded that there are no differences for 10, 15 and 20 m index values but there are some differences for 25 and 30 m index values when it is statistically compared with the Evcimen (1963)?s site index table composed by anamorphic method for the same tree species. Finally some recommendations and discussions have been made in order to compose more reliable site index tables.