Bilgisayar destekli tasarım yöntemlerinin peyzaj mimarlığı açısından kullanımının yararları ve Karadeniz Teknik Üniversitesi kampusunda bir uygulama örneği
The benefits of using computer aided design methods in landscape architecture: A sample application on Karadeniz Technical University campus
- Tez No: 213904
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bilgisayar ortamında hazırlanan tasarım modelleri son yıllarda sıkça üzerinde durulan önemli bir mimari sunum yöntemi halini almıştır. Tüm mühendislik ve mimarlık alanlarında olduğu gibi, peyzaj mimarlığı alanında da bilgisayarın gücüne gereksinim duyulmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım yöntemleri daha gerçekçi sunumlar yapılmasını sağlamanın yanında, iki boyut ve üç boyutta çizilmesi gereken yapı, arazi, obje gibi her türlü modellenebilecek nesnenin gerçeğine uygun görüntüsü, ekran üzerinde oluşturulabilmektedir. Bilgisayarın sağladığı kolaylık, ekran üzerindeki görünümlerin kâğıt üzerine istenilen ölçek ve istenilen açılı görünümleri ile alınabilmesidir.Çalışmanın kuramsal kısmını oluşturan birinci bölümünde, bilgisayarlı modelleme kavramları, bilgisayar destekli tasarım programının geldiği nokta, simülasyonun tarihsel gelişimi ve bilgisayar destekli tasarımın peyzaj mimarlığı alanında kullanımı hakkında bilgi verilmiştir. Uygulama bölümünde, insanların beğeni tercihlerine göre istenilen tasarımların yapımını gerçekleştirmek amacı ile bilgisayar ortamında modellenip hazırlanan dört farklı yer döşemesi iki farklı alanda önerilmiştir. Daha sonra ankete katılanlardan bu alanlar ve öneriler için seçilen on farklı sıfat çiftini değerlendirmeleri istenmiştir. Bulgular ve irdelemelerden oluşan üçüncü bölümde ise anketlere bağlı verilerin değerlendirilmesi sonucu farklı yer döşemelerinin insanlar üzerinde oluşturduğu etkiler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the recent years, computer aided design model has become a widely used way of architectural presentation. Similar to any other area of engineering and architecture, the power of the computer is indispensable in landscape architecture. Computer aided design models not only provide an opportunity to create more realistic presentations but also help reproduce the real-like view of any object that can be modeled such as a building, a landscape, an object on the computer screen. The benefit of the computer is that the views on the computer screen can be transferred onto paper in any wanted scale or angle.In the first theoretical section of the study, information is provided on the current state that computer aided design has reached the historical development of simulation and the use of computer aided design in the field of landscape architecture. In the application section, four different ground cover materials which were prepared and modeled on the computer were proposed for two chosen areas in order to apply the most wanted designs according to people?s preferences. Then the participants of the questionnaire were asked to choose from among ten different pairs of adjectives selected for these areas and design proposals. In the third section consisting of results and discussion, the effects created by different ground cover materials on people were put forward according to the analysis of data obtained from questionnaires.