Çocuk oyun alanlarında çocuk ergonomisi
Child ergonomy in children's play areas
  1. Tez No: 944479
  2. Yazar: ALİ ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM CEMİL BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, çocuk oyun alanlarının tasarımında ergonominin önemini ve ergonomik ilkelerin uygulanma yöntemlerini ele almaktadır. Araştırmada, oyun alanlarının tasarımında dikkate alınması gereken ergonomik ölçütler, özellikle antropometrik veriler ve diğer ergonomik standartlar incelenmiştir. Çocukların fiziksel ölçüleri ve gelişimsel özellikleri göz önünde bulundurularak yapılan ergonomik tasarımın, güvenlik ve konfor açısından kritik bir öneme sahip olduğu vurgulanmaktadır. Araştırma kapsamında, Ankara ilindeki çeşitli çocuk oyun alanlarında saha gözlemleri yapılmış ve CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımları aracılığıyla dijital analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerde, mevcut oyun alanlarının ergonomik standartlara uygunluğu değerlendirilmiş ve belirlenen tasarım eksiklikleri ile güvenlik riskleri ortaya konmuştur. Çalışma, çocuk oyun alanlarının ergonomik tasarım ilkeleri ve güvenlik standartlarına uygun şekilde geliştirilmesi için çözüm önerileri sunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, çocuk oyun alanlarının daha güvenli ve sağlıklı hale getirilmesi için tasarımda dikkate alınması gereken temel ölçütleri ve standartları tanımlamakta; mevcut alanların bu standartlara uygunluğunu değerlendiren veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the importance of ergonomics in the design of children's playgrounds and the methods of applying ergonomic principles. In the research, ergonomic criteria, especially anthropometric data and other ergonomic standards that should be taken into consideration in the design of playgrounds are examined. It is emphasized that ergonomic design considering children's physical measurements and developmental characteristics is of critical importance in terms of safety and comfort. Within the scope of the research, field observations were made in various children's playgrounds in Ankara and digital analyses were carried out through CAD (Computer Aided Design) software. In these analyses, the compliance of existing playgrounds with ergonomic standards was evaluated and identified design deficiencies and safety risks were revealed. The study offers solutions for the development of children's playgrounds in accordance with ergonomic design principles and safety standards. As a result, this thesis defines the basic criteria and standards that should be considered in the design of children's playgrounds to make them safer and healthier and provides data to evaluate the compliance of existing areas with these standards.