Tarihi alanlarda kentsel yenileşme eğilimleri ve Sultanahmet-Cankurtaran örneği
Urban regeneration trends in historical cities and the case of Sultanahmet-Cankurtaran
  1. Tez No: 213928
  2. Yazar: GÖZDE AĞARTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tarihi kentler, geçmiş yüzyıllarda altın çağlarını yaşamışlar ve sonrasında büyümeyi, değişmeyi ve düşüşü deneyimlemişlerdir. Günümüzde tarihi kent merkezlerinin yeniden canlandırılması ve gelişimini sürdürmesi amacıyla kentsel yenileşme sürecine girdikleri; sosyal, ekonomik ve fiziksel boyutları ile bir bütün olabilmiş kent mekanları yaratma mücadelesinde oldukları gözlenmektedir. Tarihi kent merkezlerinde sorgulanması gereken en önemli soru şudur; yenileşme ve canlandırma uygulamaları bölgenin eğilimlerine ve fırsatlarına yönelik mi yoksa piyasa koşulları temel alınarak mı hayata geçirilmektedir? Tez çalışması kapsamında, planlama literatüründe yeni bir kavram olarak karşımıza çıkan kentsel yenileşme süreçlerinin tarihi kentler üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Bu bağlamda, kavramsal tartışmalar ve örnek uygulamalar sorgulanarak, Sultanahmet ? Cankurtaran bölgesi özelinde dönüşüm süreçlerini oluşturan dinamikler, kararlar ve aktörler incelenmektedir. Ülkemizde tarihi kentlerin dönüşümünde etkili olan müdahaleler, planlama ve koruma ilişkisi üzerinden anlatılmakta ve kentsel yenileşmenin sosyal, ekonomik ve fiziksel boyutları ile yeniden canlandırma stratejilerinin geliştirilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Anahtar Kelimeler :Tarihi Kentler, Kentsel Yenileşme, Cankurtaran Bölgesi
Özet (Çeviri)
In the past the historical cities were in a golden age, then they experienced the enlargement and the variation. Today we observe the city centers are in a regeneration process which are also in a struggle with the sustainable development of the social, economical and physical components of the city space. The most important question to be asked in the historical cities is; the practice of the urban regeneration anad revitalization is just for the regions trends and opportunities or the market conditions to be realized? The aim of this thesis is to understand the effects of the urban regeneration on historical cities as a new concept in planning literature. Therefore, conceptual discussion and the practices are being questioned to analyze the actors, decisions and dynamics of the period of transformation in Sultanahmet ? Cankurtaran region. In our country, the effect of interfere in transformation is described by planning and historical preservation relation. The necessity of the social, economical and physical components of the urban regeneration have to be emphasized and urban revitalization strategies have to be developed . Key Words :Historical Cities, Urban Regeneration, Cankurtaran Region