Kentsel yenileşme süreci bağlamında 'soylulaştırma': Fener-Balat örneği
Gentrification in the context of urban regeneration process: Fener-Balat model
  1. Tez No: 213927
  2. Yazar: BURCU BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ ERUZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmada `kentsel yenileşme' ve `soylulaştırma' kavramlarının ve evrelerinin açıklanması, bölge ve ülke ölçeğinde kentsel yenileşme deneyimlerinin ve İstanbul'da yaşanan soylulaştırma süreçlerinin anlatılması ve daha sonra da Fener- Balat'ta uygulanan ve birçok özelliği ile ülkemizde ilk sayılabilecek bir kentsel yenileşme projesi olan, Fener ve Balat Rehabilitasyon Projesi'nin değerlendirilmesi, son olarak da bu proje ile birlikte yaşanmaya başlanan Fener ve Balat'taki soylulaştırma sürecinin ele alınması amaçlanmaktadır. `Kentsel yenileşme', temel olarak kentsel alanda yaşanan sorunların, fiziksel, ekonomik ve sosyal boyutların birlikte ele alınıp, bütünleştirici bir yaklaşımla çözülmesidir. Son dönemde planlamanın gündeminde kentsel yenileşme uygulamaları ile birlikte tartışılan başka bir kavram olan `soylulaştırma' ise, genel olarak orta ve üst-orta sınıfların kent içinde dar gelirli ve yoksul kesimlerin yaşamakta olduğu, köhneleşmeye yüz tutmuş tarihi konut alanlarına yerleşmelerini ve buraları yenileyerek kendi yaşam standartlarına uygun hale getirmelerini içeren bir süreçtir. Fener - Balat Rehabilitasyon Projesi de, bir kentsel yenileşme projesinin ( bunu amaçlamasa da ) sonucunda, uygulama yapılan bölgede soylulaştırma sürecinin yaşanmasına yol açabileceği ya da bu süreci hızlandırabileceğine dair bir örnek olarak karşımızda durmaktadır. Bu proje yaşadığı gelişmeler, eğilimler ve bu süreçte ortaya çıkan dirençlerle, kentsel yenileşmeyi ifade eden, böyle bir rehabilitasyon projesinin ne kadar çok boyutlu, karmaşık, birbiriyle bağıntılı, zorlu ve uzun bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this project, the explanation of the concept of urban regeneration and gentrification, and the explanation of their steps will be shown. Also, there will be a focus on the evaluation of Fener-Balat project ?applied in Fener-Balat-, and which is one of the first examples of urban regeneration project in Turkey. Lastly, the process of gentrification in Fener-Balat that has started with this project will be discussed. Urban regeneration is basically the solution to the problems that are encountered in urban areas, with a consolidative approach by taking into consideration their physical, economical and social dimensions. However, `gentrification? is the process of settling the middle or upper-middle class people into the historical sites which are dilapidated and in which poor people live. Also, it is the process of rendering those sites into places that are suitable to the life standard of those people. Recently, gentrification is a hot topic in the urban planning agenda which is discussed with the urban regeneration applications. Although it does not aim it, as a result of urban regeneration project, the Fener-Balat Rehabilitation project stands as an example that shows the probability that the urban regeneration project may cause to experience a gentrification process in the application area, or it may accelerate it. This project displays very clearly that such a kind of rehabilitation project, which means urban regeneration, is multi dimensional, complicated, interrelated, difficult and a long term process. It is very important to note here that this project proves it with the inclinations and the experiences that it has.