Örnek alan Eminönü-Sirkeci'de kentsel tasarım rehberi hazırlanması
Preparation urban design guide Eminönü-Sirkeci model
- Tez No: 213933
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜZİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada kentsel tasarım ve tasarım rehberleri kavramlarının açıklanması, tasarım sürecinin nasıl bir uygulama gerektirdiğinin anlatılması ve son olarak da örnek bir kentsel tasarım rehberi hazırlanması amaçlanmıştır. Kentsel Tasarım aslında uzun zamandır var olan ama yeni sayılabilecek bir uzmanlık alanıdır.1970'lerden sonra Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde kentsel tasarım uygulama araçlarının da kullanılması ile beraber disiplinler arası yerini bulmuş ve kentlerin geleceklerini belirlemede bir araç haline dönüşmüştür. Kentsel tasarım rehberleri, günümüzde kentsel tasarım uygulama aracı olarak dünyada etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Tasarım kararlarının uygulanmasında, süreci kontrol altında tutmakta ve değişen şartlara ve ihtiyaçlara ayak uydurabilmekte etkili olmaktadır. Tasarım rehberinin kentlerin günümüz koşullarında yarışmacı olabilmelerini sağlayan araçlardan biri oluşu ve yaratıcılığı desteklerken kentlerin kimlik ve karakterlerini korumalarını ve yaratmalarını sağlaması, dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanılması gerekliliğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Sürecin benimsenmesi, tasarım için uygulama araçlarının gerekliliği ve doğru yöntemlerin uygulanması kentlerin mekânsal ve kültürel kalitelerini koruyabilmelerinin tek yoludur. Anahtar Kelimeler : Kentsel Tasarım, Kentsel Tasarım Rehberi, Tasarım Yönlendiricileri
Özet (Çeviri)
In this study, definition of urban design and design guides concepts, explanation of what kind of implementations are required by the design process, and finally, preparation of an exemplary design guide are intended. Urban Design is an expertise which can be considered new, but in fact exists for a long time. With the use of urban design tools in countries such as U.S.A. and England, it has found its place among the disciplines, and become an instrument in shaping the futures of the cities. At the present time, urban design guides are effectively used as urban design instruments through the world. They are influential in application of the design decisions, keeping the process under control and adaptation to the varying conditions and needs. The fact that the design guides are one of the means for cities to become competitive in today?s conditions, and while supporting creativity, they ensure the cities keep and create their identity and character; exibits the necessity of them to be used in our country, as used in the world. Adoption of the process, the use of the executive instruments for design, and application of the right methods, are the only way for the cities to keep their spatial and cultural qualities. Key Words : Urban Design, Urban Design Guides, Design Guidelines