Stratejik planlama-kentsel projeler ilişkisi ve kentsel kıyı tasarımı: İstanbul Tarihi yarımada kıyı bandı üzerine bir irdeleme
Strategic planning-urban projects relation and urban waterfront design: A study on the waterfront of İstanbul historical peninsula
- Tez No: 213932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVSER ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda dünya ölçeğinde yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasi değişimler kentsel dinamikleri etkilemiş, dolayısı ile planlama ve planlama anlayışının değişimine neden olmuştur. Küreselleşmenin de etkisiyle kentler, yoğun bir değişim ve dönüşüm baskısı altında kalmışlardır. Bu süreci yaşayan kentler, karşılaştığı sorunların çözümünde mevcut planlama pratiklerinin yetersiz olduğunu görüp daha esnek ve müzakereye açık olan stratejik planlamaya yönelmişlerdir Stratejik planlama çerçevesinde, girişimci kentsel politikalarda mekan bir kaynak yaratma aracı olarak kullanılırken, kentler de kentsel projelerle şekillenmeye başlamıştır. Kentsel projeler mekansal gelişmeyi yönlendirirken, genellikle kentin stratejik noktalarını seçmektedirler. Konumu, taşıdığı potansiyeller ve sunduğu imkanlar nedeniyle kentsel kıyı alanları kentsel projeler için yoğun talep gören alanlar haline gelmiştir. Kentsel kıyı alanlarının kamusal kullanım açısından taşıdığı önem ve ayrıcalıklı konumu, bu alanlara ilişkin kentsel projeler geliştirilirken kıyının özel bir tasarım alanı olarak ele alınması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmada, kentsel kıyı alanları tasarımının farlılığını vurgulamak ve bu alanlara yönelik tasarım kriterlerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada örnek alan olarak Barselona stratejik planlama süreci ve kentsel kıyı alanlarına yaklaşımlar incelenmiş ve bu bağlamda İstanbul Tarihi Yarımada kentsel kıyı bandı üzerinden değerlendirmeler ve önermelere gidilmiştir. Anahtar Kelimeler : Stratejik Planlama, Kentsel Projeler, Kentsel Kıyı Gelişimi, Kentsel Kıyı Tasarımı, İstanbul Tarihi Yarımada
Özet (Çeviri)
In recent years, existing economic, social and political changes effected urban dynamics in global scale consequently that caused changes in planning practice and planning approach. Also with effect of globalization, cities are under intensive pressure of change and transformation. Cities which have experienced this process recognize insufficiency of existing planning practices for solving problems and shift to strategic planning which is more flexible and open to consultation. Within the strategic planning framework, while place is used as an instrument for creating resource in enterprising urban policies, cities begin to be shaped by urban projects. Urban projects while leading spatial development generally choose strategic points of the cities. Urban waterfronts become intensive demand areas for urban projects by reasons of their locations, carried potentials and provided opportunities. Importance for public use and privileged location of urban waterfronts expose necessity of considering waterfronts as a special design area for developing urban projects. The aim of this research is to emphasize difference of urban waterfronts design and to study designing criteria of these areas. Barcelona strategic planning process and approaches to urban waterfronts are studied as a case and in this context evaluations and suggestions for Istanbul Historical Peninsula urban shoreline is argued. Key Word : Strategic Planning, Urban Projects, Urban WaterfrontDevelopment, Urban Waterfront Design, Istanbul Historical Peninsula