Balık yemlerinde patates unu kullanımı üzerine araştırmalar
Studies on using of potato protein meal in fish feeding
  1. Tez No: 213977
  2. Yazar: MERAL DEMİRTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN HOŞSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Su ürünleri yetiştiriciliğinde toplam maliyetin %60-70'ini yem giderleri oluşturmaktadır. Yem yapımında en çok kullanılan hammadde olan balık unu, özellikle doğal stoklarının azalması ve yurt dışından getirilmek durumunda olması dolayısıyla yüksek fiyatlara ulaşmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, balık yemlerinde alternatif yem hammaddelerinin kullanımı konusu üzerinde durulması gereken bir hal almıştır. Bu araştırmada nişasta prosesi esnasında yan ürün olarak meydana gelen patates proteininin alternatif besin kaynağı olarak yem formülasyonlarına eklenmesi ile balık beslemede kullanılabilirliliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In aquaculture, the expenses of feed form the sixty-seventy percent of the total cost. The fishmeal, which is used most in the production of feed, has reached to the unreasonable prices since the natural stocks have decreased and needed to be imported from abroad. Thus, it has become vital to look for alternative feed ingredients in fishmeals. In this study, it has been studied that potato protein concentrate, which occurs a by-product during potato starch, supplements to fish feed formulation as an alternative feedstuff and using in fish feding.