Balık yemlerinde E vitamini kullanımı ve önemi
  1. Tez No: 50606
  2. Yazar: KUTSAL GAMSIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YILDIRIM KORUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET BALIK YEMLERİNDE E VİTAMİNİ KULLANIMI VE ÖNEMİ GAMSIZ, Kutsal Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Yetiştiricilik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi; Yard. Doç. Dr. Ali Y. Korkut Eylül 1996, 55 Sayfa Bu çalışmada su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli yer tutan levrek yemlerinin içindeki E vitamini miktarları, miktarların zamana bağlı değişimleri, balık beslemedeki yerleri ve yemlerin oksidasyonuna olan etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan yem örnekleri balık üretim tesislerinden 9 ay boyunca toplanmıştır. Yem örneklerinin E vitamini miktarlarının tespiti HPLC cihazında, oksidasyonu belirleyen peroksit sayısı analizleri ise volümetrik yöntemle yapılmıştır. Analizler sonucunda yemlerdeki E vitamini miktarının zamana bağlı olarak azaldığı tespit edilmiştir.Bununla birlikte bu miktarın balıklarda eksiklik belirtilerine yol açacak bir orana düşmediği tespit edilmiştir.Bunun yanında E vitamini miktarının azalmasına bağlı olarak yemlerdeki yağlarda oksidasyonu belirleyen peroksit sayısının arttığı, ancak bu değerlerinde yağın acılaşmasını sağlayacak miktarlara çıkmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USING VITAMIN E IN FISH FEEDS AND ITS IMPORTANCE GAMSIZ, Kutsal MSc in Fisheries Deparmant Supervisor: Ass. Prof. Ali Y. Korkut September, 1996 In this study, vitamin E contents, changing amounts of vitamin E according to time, the importance of place of vitamin E in fish nutrition and effects of it to feed oxidation has been investigated in sea bass feeds which have important place in aquaculture. The feeds which has been used in the study, have been gethered from aquaculture farming during 9 months. Amongs of vitamin E of feed examples have been searched by HPLC, and the peroxide number which determined the oxidation has been detected by volumetric method. In the results of analyses, It has been observed that among of vitamin E in feed have been decreased by time, but this amount has not been under the level of deficiency.In addition, it has been determined that peroxide number has been reached to the values which could not been the reason for rancidity of oil by decreased amongs of vitamin E.