İzmir Körfezi kuzey kıyılarının zemin özelliklerinin ve geoteknik sorunlarının incelenmesi
An investigation on the soil properties and geotechnical problems of orthern coast of İzmir Bay
  1. Tez No: 213979
  2. Yazar: TUĞBA ESKİŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
Tez çalışmasında, öncelikle sondaj verilerinin ışığında, bir geoteknik veritabanı oluşturulmuştur. Bu şekilde, çalışma alanı içinde yer alan tüm bölgelere ait zemin özellikleri üzerinde çeşitli işlemlerin yapılması sağlanmıştır.Alanın deprem etkisi altındaki dinamik davranışı, tek boyutlu doğrusal analizlerle değerlendirilmiştir. Bunun için, yakın mesafe kaynaklı deprem olarak 1977 İzmir Depremi (M=5.3), uzak mesafe kaynaklı depremler olarak da 2003 Urla Depremi (M=5.6) ve 2005 Urla Depremi (M=5.9)'nin ivme-zaman kayıtları kullanılmıştır. Bu üç depremin frekans içeriği sabit tutularak, büyüklüğü 6.5 olacak şekilde düzenlenmiş ve elde edilen üç adet senaryo depreminin analizleri de yapılmıştır. Dinamik zemin parametrelerinin sahadaki değişimi, haritalarla ile gösterilmiştir.Sıvılaşma olgusunun saha içindeki değişimi, dört farklı yöntem ile ele alınmış, sıvılaşma sonrası oluşacak oturmalar saptanmıştır. Sonuçlar, sıvılaşma riski haritalarına dönüştürülmüştür. Saha içinde mikrotremor ölçümleri alınarak zemin hakim periyodu ve zemin büyütmesi değerleri elde edilerek yorumlanmıştır. Bu şekilde, İzmir Körfezi kuzey kıyılarının sismik mikrobölgelemesi konusuna bir katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, a geotechnical database is formed primarily by the help of borehole data. By this way, it is aimed to conduct all the necessary operations on the soil properties of the zones in the study area.Dynamic site-response is evaluated by one-dimensional linear site-response analysis. Acceleration-time records of 1977 Izmir Earthquake (M=5.3), which is caused by a close distance critical source, 2003 Urla (M=5.6) Earthquake and 2005 Urla Earthquake (M=5.9), which are caused by a long distance critical sources, are applied in dynamic analyses. Three scenario earthquakes are produced by modifying the magnitudes up to 6.5 and keeping the frequency content of earthquakes constant. The variation of dynamic soil properties in the area is shown by maps.Liquefaction phenomenon is determined by four different methods and liquefaction induced settlements are calculated. The results of the analyses are mapped. Microtremor measurements are performed in the field, soil predominant period and soil-amplification values are obtained. A contribution to seismic microzonation for northern coast of Izmir Bay is made.