Termoreaktif difüzyon yöntemiyle çeliklerin demir alüminid kaplanması
Iron aluminide coating of steels by thermo-reactive deposition technique
- Tez No: 214033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, termoreaktif difüzyon yöntemiyle alüminyumlama işlemine tabi tutulan AISI 1010, AISI 4140, AISI M2, AISI D2 çeliklerinin yüzeylerinde oluşabilecek kaplama mikroyapılarını, kimyasal bileşimlerini, tabaka morfolojilerini ve mekanik özellikler üzerine etkilerini araştırmaktır.Bu çalışmada, termoreaktif difüzyon yöntemiyle içerisinde farklı oranlarda alaşım elementleri bulunduran AISI 1010, AISI 4140, AISI M2, AISI D2 çeliklerinin yüzeylerine demir alüminid kaplama işlemi uygulanmıştır. Bu çeliklerin her biri için 700, 800 ve 900 oC sıcaklıklarda 1, 3 ve 5 saat sürelerinde kaplama işlemi uygulanmıştır.Demir alüminid kaplanan numuneler metalografik olarak hazırlanarak mikroyapı, mikrosertlik ve tabaka kalınlıkları ölçümleri yapılmıştır. Aynı şekilde hazırlanan 800oC ve 3 saatte demir alüminid kaplanmış numunelerin taramalı elektron mikroskobu ( SEM ) ile mikroyapı çekimleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kaplama tabakalarının içermiş olduğu fazları belirlemek üzere 800oC ve 3 saatte kaplanmış numunelerin yüzeylerinden x-ışınları difraksiyonları alınarak faz analizleri yapılmıştır. Herbir numune için kırılma tokluğu çalışmaları ve kinetik incelemeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate coating microstructures, which may form on the surface of AISI 1010, AISI 4140, AISI D2 and AISI M2 steels subjected to aluminizing process by thermo-reactive diffusion method, to find out chemical composition and layer morphology of the microstructures and the effect of these on mechanical properties.Iron aluminide coating process was applied onto the surface of AISI 1010, AISI 4140, AISI D2 and AISI M2 steels which comprised of different rates of alloying elements by using thermo-reactive diffusion method coating were applied to the each steel at 700 oC, 800 oC and 900 oC for 1, 3, and 5 hours respectively. Fe- aluminide coated samples were prepared in methalographically, then measured with regard to microstructure, micro hardness and layer thickness. Samples prepared in the same way were examined by scaning electron microscopy (SEM) and microstructural images were obtained. In order to determine phases took place in the coating layers, x-ray difraction analysis were realized on the ıron aluminide coated steels at 800 oC for 3 hours. Fracture toughness and kinetic investigation were also carried out on the coated steels.