DH 36 gemi sacının farklı kaynak yöntemleri ile mekanik özelliklerinin incelenmesi
Inverstigation of mechanical properties of dh 36 ship steel sheets welded by various welding methods
- Tez No: 214049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ASLANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Marine Engineering, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada tersanelerde kullanılan farklı kaynak yöntemlerinin bir malzeme üzerinde uygulanmasında mekaniksel ve mikroyapısal özellikleri incelenmiştir. Farklı kaynak yöntemlerinin kendi değişen parametreleri değiştirilerek en uygun parametrenin bulunmasına çalışılmıştır. Ayrıca kullanılan farklı kaynak yöntemlerinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmada farklı kaynak yöntemleri olarak elektrik ark kaynağı, gazaltı kaynağı ve tozaltı kaynağı kullanılmıştır.Test parçalarına çekme deneyi, eğme deneyi, çentik deneyi, sertlik ölçümleri yapılmış ve mikro yapıları incelenmiştir. Deneyler sonucunda test parçalarının mekanik özelliklerine farklı kaynak yöntemlerinin etkileri görülmüştür. Çekme deneyinde kopmaların ısı tesiri altında kalan bölgelerde olmadığı ana malzemede kopmaların gerçekleştiği görülmüştür. Süneklikten gevrekliğe geçiş sıcaklığı 0oC ile 20oC olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical and microstructural affects of various welding methods on materials were investigated. The optimum process parameters were tried to determine. Advantages and disadvantages of different welding methods were discussed. The welding methods studied here are electric arc welding,gas metal are welding and shield arc welding.In this study, the specimens were exposed to tensile test, bending test, impact test and microstructures were determined did their microhardness values were measured. The ductile to brittle temperature was determined as 0-20°C.