Caz müziğinin gelişim süreci ve etnik müziklerle etkileşimi
The developmental process of jazz music and its interaction with ethnic types of music
  1. Tez No: 214073
  2. Yazar: ERCAN KESEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan ve 20.yüzyılda gelişerek günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarabilen ?CazMüziği'nin Tarihsel Gelişim Süreci?ni ortaya koymakla birlikte, dünyanın diğercoğrafyalarına özgü ulusal-geleneksel ve etnik müziklerin, ?Caz Müziği? üzerindekietkilerini ve bu müziklerin bugünün cazına yaptığı katkıları sergilemek ve karşılıklıetkileşimlerini ortaya koymak olmuştur. Genel anlamda ele alındığında bütün müziktürlerini önceleyen ?Doğaçlama? unsurunun cazda kullanımı ve ?Doğaçlama?kullanan diğer müzik türleriyle ortak yanları da vurgulanmış ve farklı bir bakışaçısıyla da ?Geleneksel Türk Müziği?nin ?Caz Müziği?ne yapabileceği katkıları ve?Caz Müziği?nin, ?Geleneksel Türk Müziği?ne yapabileceği katkıları ortayakoymak olmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to analyze ?Jazz Music?, which emerged inlate 19th century and has been able to continue its very existence until today, with?its historical progress?. A further aim is to display how ?Jazz Music? isinfluenced and what contributions are made to today?s ?Jazz Music? by nationaltraditionaland ethnic types of music around the world, showing the mutualinteractions between them. Moreover, this study aims, in a general sense, to deal withthe application of ?improvisation?, the prior form of all types of music, to ?JazzMusic?, putting forward what it has in common with other musical types thatincorporate the element of ?improvisation?. Finally, it is aimed, from a differentpoint of view, to indicate what contributions ?Traditional Turkish Music? canmake to ?Jazz Music? and vice versa.