Banka teminat mektuplarının tazmininin ihtiyati tedbir kararı alınarak durdurulması
Ceasement of the payment of letter of guarantees with interim injuction reliefs
  1. Tez No: 214089
  2. Yazar: AYŞE NİLÜFER TÜRKÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSLAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, banka teminat mektuplarının tazmininin ihtiyati tedbir kararı alınarakdurdurulması hususu, Türk hukukundaki tartışmalı görüşler ve Yargıtay içtihatları temelalınarak incelenmiştir. Öncelikle banka, lehdar ve muhatap arasındaki temelde üç köşeliilişkiden hareketle, banka teminat mektuplarının yapısı ve hukuki niteliği üzerindedurulmuş, banka teminat mektuplarında yer alan ?ilk talepte kayıtsız şartsız ödemetaahhüdü?nün önemine değinilmiştir. Türk hukuku bakımından yapılandeğerlendirmede, banka teminat mektuplarının hukuki niteliğinin garanti sözleşmesiolduğu görüşü, Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları çerçevesinde kabul edilmiştir.Usul hukuku bakımından, ihtiyati tedbir müessesesi, genel hatları ve incelemekonumuzla bağlantılı olduğu kadarıyla ele alınmıştır. Daha sonra, banka teminatmektuplarının tazmininin hangi hal ve koşullarda ihtiyati tedbir kararı alınarakdurdurulabileceği belirtilerek, ödeme ve talep yasağı biçimindeki ihtiyati tedbir taleplerikonusunda doktrindeki tartışmalı hususlara değinilmiştir. Banka teminat mektuplarının?ilk talepte kayıtsız şartsız ödeme taahhüdü?nü ihtiva etmelerine rağmen, bu taahhüdünmutlak bir ödeme yükümlülüğü şeklinde yorumlanamayacağı belirtildikten sonra, ödemeve talep yasağı biçimindeki ihtiyati tedbir taleplerinin geçerliliği hususu savunulmuştur.Son olarak, vadeli teminat mektupları, doğrudan ve dolaylı banka teminat mektuplarıhakkında ihtiyati tedbir kararı alınması hususlarına değinilerek, çeşitli türde bankateminat mektupları ile ilgili olarak ihtiyati tedbir kararı verilmesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation discusses the granting of interim injunction relief with regard to theletter of guarantees within the light of the views of Turkish scholars and Court ofCassation decisions. Firstly, the structure and legal nature of the letter of guaranteeshave been evaluated on the basis of the tri-partite relationship between the bank,beneficiary and principal and the importance of ?unconditional payment on firstdemand? has been emphasized. In the evaluation made under Turkish law, the legalnature of the letter of guarantees has been accepted as ?guarantee? within the scope ofthe Unifying Decisions of the Court of Cassation. Interim injunctive reliefs underTurkish Civil Procedure Law have been generally examined to the extent related to ourdissertation. Later on, the circumstances on which the encashment of the letter ofguarantees shall be ceased with interim injunctive reliefs have been evaluated as well asthe interim injunctive reliefs granted in the form of ?payment prohibition? and ?requestprohibition?. Upon emphasizing the fact that ?unconditional payment on first demand?shall not be interpreted as an absolute payment obligation of the bank, the validity ofinterim injunctive reliefs in the form of ?payment prohibition? and ?request prohibitionhave been asserted. Finally, granting of interim injunctive reliefs pertaining to the letterof guarantees having a specific maturity, indirect and direct letter of guarantees havebeen examined.