Türkiye'de yabancı sermaye yatırımlarının vergi rejimi karşısındaki durumu
Fiscal aspects of foreign investment in Turkey
  1. Tez No: 214088
  2. Yazar: ZAFER ERTUNÇ ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalısmada esas itibariyle ?dogrudan yabancı sermaye? kavramıkapsamında, 4875 sy. Yasa çerçevesinde Türkiye'ye giren dogrudan yabancısermaye yatırımları ele alınmıstır. Söz konusu yasa kapsamında yeralmamasına ragmen sermaye sahibi ve dolayısıyla vergi yükümlüsü olan kisiaçısından yabancılık unsuru tasıdıgı kuskusuz olan dolaylı yabancı sermayeyatırımları (portföy yatırımları) ise sadece dogrudan yabancı yatırımlarlaolan farkları ve iliskisi çerçevesinde incelenmistir. Bu kapsamda, dogrudanyabancı sermaye yatırımlarının iktisadi ve hukuki çerçevesi ortaya konulmusve bunların Türk vergi sisteminde karsılasacagı malî yükümler sistematikolarak özetlenmistir. Son tahlilde, Türkiye'de dogrudan yabancı sermayeyatırımlarına yönelik genel bakıs açısı ve yaklasım ile bunlarıngerçeklesmesine iliskin düzen ve Türk vergi sisteminin yabancı sermayeyatırımlarının vergilendirilmesine iliskin olarak öngördügü rejim, hem genelolarak sistematize edilmeye hem de bu ?sistemin? aksayan yönleri ortayakonularak çözüm önerilerinde bulunulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study mainly examines ?foreign direct investments? into Turkeywithin the framework of the Act numbered 4875 on Foreign Invesments. Thestudy of indirect foreign investments (foreign portfolio investments) thatalso bear evident presence of element of foreignity in terms of capitalownership and hence tax obligations is limited to its particularities anddifferences with respect to foreign direct investments. With regard to thiscontext, the economic and legal framework of direct foreign investments isprovided and the fiscal obligations arising therefrom are outlined. Theobjective of the thesis is to provide a systematic study of the generalapproach towards foreign direct investments, legislative efforts for itsrealization of the regime for taxation of foreign capital investments inTurkey and to provide solutions for systemic deficiencies.