Yasal mal rejimi çerçevesinde eşlerin aralarında yapabilecekleri sözleşmeler
Agreements between spouss in the framework of legally competent of matrimonial property
- Tez No: 214092
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarakhazırlanmıştır. ?Yasal Mal Rejimi Çerçevesinde Eşlerin Aralarında Yapabilecekleri Sözleşmeler?isimli bu tez çalışmasında, eşlerin aralarında yapabilecekleri sözleşmeler, Türk Medenî Kanunu m.205ve devamı maddelerinde yer alan ?mal rejimi sözleşmesi? kavramı ve eşlerin mal rejimi hükümleridâhilinde yapabilecekleri değişiklikler ele alınmıştır. Mal rejimleri dâhilindeki düzenlemeler emrediciniteliktedir. Bu kavram ele alınırken konu dört bölüme ayrılmıştır. Bu çerçevede birinci bölümde malrejimleri genel olarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise mal rejimi sözleşmeleri incelenmiştir. Tezinüçüncü bölümünde edinilmiş mallara katılma rejiminde değişiklik yapabilme olanağı sağlayanhükümler incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise eşlerin aralarında yapabilecekleri diğersözleşmelerin mal rejiminin tasfiyesine etkisi üzerinde durulmaktadır. Araştırmada kaynak tarama veyorumlama yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a master degree at the Social Sciences Institute of İstanbulUniversity. In the thesis entitled with ?Agreements Between Spouses in the Framework of LegallyCompetent of Matrimonial Property?, the contracts between wife and husband, ?matrimonial propertyagreement? concept regulated in 205 and continuing articles of the Turkish Civil Law is examined.Regulations in the ?matrimonial regimes? are of a mandatory nature. During the study the concept hasbeen examined in four chapters. In the first chapter, law of property between wife and husband isexamined in general. In the second chapter, contracts about property between wife and husband areexamined. The regulations of turkish legallay compotent of matrimonial property are examined in thethird chapter of the thesis. In the last chapter, the other kinds of contracts which may affect theresolution of law of property between wife and husband is examined. In the research, method ofsource scanning and interpreting is used.