Uluslararası konvansiyonlara göre taşıyıcının eşya taşımalarında gecikmeden doğan sorumluluğu
The liability of carrier for the daley of carriage of goods under conventions
  1. Tez No: 214091
  2. Yazar: MUHARREM GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
?Uluslararası Konvansiyonlara Göre Taşıyıcının Eşya TaşımalarındaGecikmeden Doğan Sorumluluğu? adlı çalışmamızda, uluslararası Konvansiyonlaragöre eşya taşımalarında taşıyıcının gecikme sebebiyle sorumluluğunun nasıldüzenlendiği ile bu düzenlemelerin benzerlikleri, farklılıkları, ve bunlarıngerekçelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır.Eşya taşımalarında taşıyıcının gecikmeden doğan sorumluluğu bakımından buçalışmada ele alınan Konvansiyonlar; ?Eşyaların Karayolundan UluslararasıNakliyatı İçin Mukavele Sözleşmesi (CMR)?, ?Demiryolu Uluslararası Eşya TaşımaSözleşmesi İle İlgili Bileşik Hükümler (CIM)? ?Uluslararası Hava Taşımalarınaİlişkin Bazı Kuralların Birleştirilmesi Hakkında Sözleşme (Varşova Sözleşmesi)? vebu Konvansiyonu değiştiren Protokoller, ?Birleşmiş Milletler Denizde Eşya TaşımaKonvansiyonu (Hamburg Kuralları) ve Eşyanın Multimodal Olarak UluslararasıTaşınmasına İlişkin Birleşmiş Milletler Konvansiyonu? şeklinde sıralanabilir.Çalışma bir giriş, bir sonuç ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte genelolarak konunun sınırlandırılması yapılmış ve çalışmanın kapsamına dahil olankonvansiyonlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde genel olaraktaşıma sözleşmesi unsurları, hukuki niteliği, tarafları, çeşitleri; ikinci bölümdeuluslararası konvansiyonlar kapsamındaki taşıma sözleşmeleri incelenmiştir. Üçüncübölümde uluslararası konvansiyonlar bakımından eşya taşımalarında gecikmedendoğan sorumluluğun şartları, kurtuluş sebepleri ve taşıyıcının yardımcılarının fillerisebebiyle sorumluluğu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, sorumluluğun kapsamı,dava yoluyla ileri sürülmesi ve gecikme sebebiyle tazminat ödeyen taşıyıcının diğertaşıyıcılara rücu hakkı incelenmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerdekonvansiyonlarda yer alan hükümler benzerliklerine göre mümkün olduğuncagruplandırılarak incelenmiştir.Çalışma, sonuç ve öneriler kısmı ile sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the international conventions in respect ofinternational carriage of goods. Especially the rules set out in those conventions inrelation to delay and carrier?s liability are comparatively sorted out. The differencesand similarities among these rules and articles of conventions and also their reasonsare searched comprehensively.The conventions which has been taken in hand in this study are counted as?Convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road(CMR)?, Uniform Rules Concerning the Contract for International Carriage ofGoods by Rail (CIM)?, ?The Convention on the Unification of Certain Rules of LawRelating To International Air Carriage (Warsaw Convention)? and its amendments,?United Nations Convention on the Carriage of Goods By Sea (Hamburg Rules)?and ?United Nations Convention on International Multimodal Transport of Goods?.The study is comprised of an introduction, a conclusion and 4 chapters. Theintroduction draws the limitations of the study and presents general informationabout the Conventions included in the study. In the First Chapter; carriage, carriagecontracts and their specifications, legal scope of those contracts, persons on thosecontracts and the diversities of contracts are sorted out as general. In the SecondChapter, international carriage of contracts and their status within the scope of thoseconventions are dealt with. In the Third Chapter, the liability of carrier arising fromdelay and late delivery is dealt with comprehensively. In the Forth Chapter, the scopeof liability, application by court action and the reimbursement of carrier aftercompensation payment are sorted out. In the Third and Forth Chapters, the rules inthe conventions are analyzed in groups in terms of their similarities.The study ends with the results which have been found out at the end of thethesis process and suggestions based on these results are presented.