Stratejik maliyet yönetiminde faaliyet tabanlı maliyetleme ve faaliyet tabanlı bütçeleme
Activity based costing and activity based budgeting in strategical cost management
  1. Tez No: 214095
  2. Yazar: AHMET YUNUS NEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR BİLGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İşletmelerin izlemiş oldukları ürün maliyeti ile ilgili politikalar, günümüzde kullanılan üretim teknikleri ve modern yönetim anlayışı ile birlikte zaman içinde değişim göstermiştir. 1980'lerden sonra artan otomasyon, bilgi işlem sistemlerinin daha yaygın kullanılması, üretimdeki girdi ve çıktıların niteliklerin değişmesi işletme kaynaklarının kullanımını etkilemiş ve işletmelerin maliyet sistemlerini bu değişimlere cevap verebilir düzeye getirme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Modern bir maliyet sistemi olan Faaliyet Tabanlı Maliyetleme sistemi, zaman içinde kendini geliştirerek işletmenin genel politikalarını belirleyici bir rol oynamıştır. Maliyet yönetiminde kullanılan teknikler ve yapılan analiz yöntemleri, bu sistemin verilerini ve işleyiş tarzını kullanarak Faaliyet Tabanlı Yönetim ve Bütçeleme sistemlerinin gelişmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, adı geçen sistemlerin kullanılış amaçları, çalışma şekilleri ve özellikleri incelenmiş, bir sanayi firmasında uygulama çalışması yapılarak sistemlerin elde etmiş olduğu sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The policies of the product costing of organizations have displayed variations with the production techniques and modern management mentality that are used today. Increasing automation after 1980s, the more extensive usage of information techniques, changes in the quality of inputs and outputs used in the production processes have affected the usage of resources in the organization, and have introduced the need for changes in the costing systems of organizations in order to meet these developments. Activity Based Costing, as a modern costing system, has played a role determining the general policy of organization by providing an internal development in time. The analysis methods and the techniques used in the cost management have caused the development of the Activity Based Management and Budgeting systems by using the data and the operational manner of the Activity Based Costing system. In this study, the aims of usage, working styles, and features of the mentioned systems are examined, and their results are evaluated by means of an empirical study using the data of an industrial firm.