İşletmelere iç denetim fonksiyonu ve örnek bir uygulama
Internal audit function in corporations and a practical application
- Tez No: 214096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LERZAN KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Dünyanın her yerinde çeşitli amaç, büyüklük ve yapıdaki işletmelerde iç denetim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. İşletmelerin büyüklüklerinin artması, sorumlulukların dağılması, teknolojik gelişmeler, faaliyetlerdeki karmaşıklıklar ve risk yönetimi, kontrol ve kurumsal yönetim süreçlerindeki gelişmelerin bağımsız ve tarafsız değerlendirilmesi ihtiyacı sonucunda iç denetimin gelişimine ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle, İç Denetçiler Ensitiüsü tarafından Haziran 1999'da yeni iç denetim tanımı ve Aralık 2000'de yeni İç Denetim Mesleki Uygulama Standartları kabul edilmiştir. Standartlardaki en son revizyon çalışması 2003'de yapılmış ve bugün geçerli olan standartlar 1 Ocak 2004'te yürürlüğe girmiştir. Bu tez çalışmasında, iç denetimin yeni tanımı ve İç Denetim Mesleki Uygulama Standartları çerçevesinde iç denetim bölümü tarafından yerine getirilen iç denetim faaliyetleri ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the world, internal auditing is performed in diverse environments and within organizations that vary in purpose, size and structure. The development of internal auditing was needed by the increased size and decentralization of organizations, the greater complexity and technological sophistication of their operations, and the resulting need for an independent, objective means of evaluating and improving their risk management, control and governance prosesses. Because of that, the Institute of Internal Auditors approved a new definition of internal auditing in June of 1999 and a new Standarts of Professional Practice of Internal Auditing in December 2000. The last revision in standards was made in 2003 and the standards which is valid today became effective in 1 January 2004. In this thesis, new definiton of internal auditing and internal audit activities applied by internal audit departmant was examined.