Küresel kapitalizme karşi iki makro politik eleştirel yaklaşim: Michael Hardt, Antonio Negri ve Slavoj Zizek
Two macro-politic critical approaches against global capitalism: Michael Hardt, Antonio Negri and Slavoj Zizek
  1. Tez No: 214116
  2. Yazar: EBRU ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Philosophy, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
68 sonrasında, sol politikada yasanan Marksizm'den uzaklasma ve kopma sonucu ortaya çıkan ve kimlik politikalarını kapsayan ?mikro-politika?, yasadıgımız küresel kapitalizm çagında etkili olabilir mi sorusu, bu tezin ana sorunsalıdır. Bu sorunsal çerçevesinde, tezde küresel kapitalizme karsı ortaya konmus iki makro politik elestirel yaklasım ele alınmaktadır. Bunlardan birincisi, Marx'ın anlatısını günümüz kosullarında yeniden yorumlayan ve uyarlayan, böylece küresel kapitalizme karsı etkili bir alternatif koymanın yolunu arayan Michael Hardt ve Antonio Negri'nin küresel demokrasi projesidir. Diger yaklasım ise mikropolitikanın küresel kapitalizm karsısında bir alternatif olamayacagını, bunun yerine mevcut sembolik düzenin koordinatlarını yerinden eden bir ?eylem?le, Lenin'e dönüsü öne süren Slavoj Zizek'in yaklasımıdır. Tezde öne sürülen, mikro politikanın küresel kapitalizmle mücadelede etkili bir alternatif olamayacagı yönündeki iddia, bu iki yaklasımla desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
The question whether the ?micropolitics? that is comprised of identity politics -that has occured as a result of a series of secession and detachment from Marxism in Post 68 era- can be influential in our current period of global capitalism is the main problematic of our thesis. In the framework of this problematic, two macro political critical approaches against the global capitalism have been considered in our thesis. The first one is the project of global democracy by Michael Hardt and Antonio Negri who have seeked to find an effective alternative against capitalism by reinterpreting and adapting the narrative of Marx under today?s conditions. And the second approach is that of Slavoj Zizek who claims that micro politics can not be an alternative against global capitalism and who insists on a return to Lenin by an ?act? which will displace the coordinates of current symbolic order. What we assert in the thesis, namely the assertion that micro politics can not be an effective alternative in the struggle against capitalism, will be supported by these two approaches.