Çin: bürokrasi içinde iktidar mücadeleleri (1949-1976)
China: power struggles in bureaucracy (1949-1976)
  1. Tez No: 214123
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER CABBAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çin, 1949 ile 1976 arasında önemli degisimler yasamıs ve bu degisimin neticesi olan günümüz ?piyasa sosyalizmi? ya da ?Çin sartlarında sosyalizmin uygulanması? modelini benimsemistir. Bu asamaya, Çin hakim zümresi için kolay olmamıs bir dizi iktidar mücadelesi ve tasfiyeler ile gelinmistir. ktidar mücadelesi esas olarak iki farklı politik program üzerinden yükseliyordu. Bu programlardan ilki sosyalizmin insasının belirli bir planlama temelinde ele alınmasını ve partinin istikrarlı bir sekilde buna devam etmesini öneriyordu. Diger program ise bürokrasinin çesitli kampanyalarla sarsılmasını ve Çin'in kendine özgü kalkınma planını gelistirilmesini savunuyordu. Her iki program ideolojik düzeyde bir savasın önünü açtı. Bu çalısmada, bu mücadelenin nasıl gerçeklestigi, hangi kurum ve araçlar üzerinden sekillendigi ve çözümlendigi açıklanmaya çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
Between 1949 and 1976, China had undergone serious political and economic changes, which led her to adopt today?s governing model of ?market socialism? or ?socialism in Chinese characteristics?. The Chinese dominant class throughout these changes experienced power struggles and liquidations, which did not help them to end with an easy solution. Basically, a kind of power struggle was taking place on two different political programs. First of these programs was offering a specific planning on the way to create the base of a socialist country and the strict obedience of the party to this plan. The other program was defending a development plan, which would create a development in Chinese characteristics. In addition to that, the second plan raises the flag of a continuing struggle against bureaucratic tendencies in policy making. Both programs paved the way for a civil war on ideological level. The main goal of this study will be to analyze the making of this struggle.