Eski Yugoslavya'da siyasal hareketlerin ve günümüz partilerinin iç ve dış politika yaklaşımı
Political movements in old Yugoslavia, internal and external approach of the present parties
  1. Tez No: 214125
  2. Yazar: MERDAN KRLIC
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Diğer Doğu Avrupa ülkelerinden farklı olarak Yugoslavya'da komünizmin çöküşüyle başlayan demokratikleşme girişimleri, savaşla sonuçlanmıştır. Eski komünist rejimin bıraktığı sosyo-ekonomik kargaşa, demokrasinin olumlu şekilde gelişebilmesi için gerekli ön şartları sağlayamamıştı. Bu ön şartlar arasında; gelişmiş ekonomi, güçlü orta sınıf varlığı, sivil örgütler, pazar ticaretine eğilimli üretim ilişkileri, iktidardan vazgeçmeyi kabul eden elit sınıf, siyasi pluralizm geleneği ve değişik siyasi gruplara hoşgörü politikası olarak sıralanabilmektedirler. Yugoslavya'da bu şartlar sağlanamadığı gibi, devlet ekonomisi, komünist rejimin ürettiği güçlü bürokratik sınıfın arasında artı değeri paylaştırma mücadelesine yol açmıştı. Merkez ve periferi arasında artı değeri paylaştırma süreci çok uluslu bir ortamda ırk ve etnik gruplar arasında anlaşmazlığı getirmektedir. 1980'lerin sonunda Yugoslavya'daki yaşanmaya başlanan demokrasi girişimin sonucunda, milliyetçiler, milli kimlik ve insan hakları arsında bağlantı kurarak, halk desteğini ele geçirmeyi başarmışlardı. Millete öncelik tanıyan bir devlette, karşısında etnos'un demos'a tercih edilmesi gerektiği görüşü milliyetçiliğin temelinde yatan bir ilkedir. Etnik gruplar arasında ise, hoşgörü ve yardımlaşma ilişkileri sağlayamadığından, bu görüş hiçbir şekilde demokrasi ile bağdaştırılamaz.
Özet (Çeviri)
Different from the other East European countries, the efforts of democratization in Yugoslavia, that began with the collapse of communism, ended with war. Because of the socio-economic chaos resulted by the former communist regime, necessary conditions for democracy to prosper in a healthy manner were not prepared. Between these conditions; developed economy, strong middle class, civil organizations, market trade relates, an elite class that accept to leave government, tradition of political pluralism and tolerance policy towards different political groups, can be counted. These conditions could not be realized in Yugoslavia. Moreover, the state economy privileged the bureaucratic class. The sharing process of the plus wealth, between the Center and Periphery, brought the conflict among the ethnic groups in Yugoslavia?s multnational society. In the end of the democratization efforts in the late 80?s the nationalists got the public support by providing link between national identity and human rights.