Türkiye'de hedeflenen enflasyondan sapmaların Taylor kuralı çerçevesinde analizi - sınır testi yaklaşımı
The analyse in the aspect of the Taylor rule of the deviations from inflation targeting in Turkey - bounds test approoach
- Tez No: 214126
- Danışmanlar: PROF.DR. A. KARUN NEMLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüzde yirmiyi askın ülkede basarıyla uygulanmakta olan enflasyon hedeflemesi stratejisi ilk defa 1989'da Yeni Zelanda Merkez Bankası tarafından uygulanmaya baslamıstır. Türkiye'de 2001 yılı Agustos ayından itibaren üstü örtük bir biçimde, 2006 Ocak ayından itibaren de açık olarak, enflasyonun dogrudan kendisinin hedeflendigi bu nominal çapa stratejisini uygulamaktadır. Bu baglamda enflasyon hedeflemesi stratejisinin Türkiye'de uygulanabilirligine yönelik tartısmalar bitmis ve uygulama sonuçları degerlendirilmeye ve tartısılmaya baslamıstır. Enflasyon hedeflemesi stratejisinin hiç kuskusuz en önemli operasyonel aracı kısa vadeli faiz oranlarıdır. Hedeflenen enflasyon oranından bir sapma olması durumunda, enflasyon oranını tekrar hedeflenen düzeye yakınsatacak araç olarak Merkez Bankaları tarafından en çok kullanılan operasyonel araç kısa vadeli faiz oranlarıdır. Faiz oranlarının belirlenmesine yönelik en çok bilinen yöntemlerden birisi ise Taylor Kuralıdır. Doktora tezi olarak hazırlamıs oldugum bu çalısmada; Türkiye'de 2001?2006 yılları arası örtük ve açık enflasyon hedeflemesi stratejisinin uygulanması süreci tartısılmıs ve aynı zamanda hedeflenen enflasyon oranından, potansiyel üretim düzeyinden ve döviz kurlarından bir sapma meydana gelmesi durumunda kısa vadeli faiz oranlarının nasıl bir seyir izleyecegi tespit edilmeye çalısılmıstır. Yukarıdaki açıklamalar dogrultusunda, Taylor Kuralı'nın isleyisi, nispeten yeni bir yöntem olan Bounds (Sınır) Testi yardımıyla Türkiye için analiz edilmis ve Taylor Kuralı'nı olusturan söz konusu degiskenlerin kısa vadeli faiz oranları üzerinde anlamlı bir sekilde etkili oldugu sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The Inflation Targeting Strategy, which is currently applied in by more than twenty countries successfully, was applied by New Zealand Central Bank for the fist time in 1989. In Turkey, since August of 2001 as being over-cover and since January of 2006 as being uncover, that nominal anchor strategy has been applied as targeting directly itself of inflation. In that case, the discussions about feasibility of inflation targeting strategy had finished and the feasibility results have started to be evaluated and discussed. There is no doubt that the most important operational way of inflation targeting strategy is the short run interest rates. In the situation of deviation in targeting inflation rates, the operational way of short run interest rates, which is used mostly by Central Banks, closes inflation rates again to targeting level. For determining of inflation rates, also one of the most known ways is Taylor Rule. In this study prepared as a doctoral dissertation; discussed to apply the processing of over-cover and uncover inflation targeting strategy between the year intervals 2001-2006 in Turkey and targeting simultaneously; in the situation of inflation rates, potential production level and exchange rate occur a deviation, how the short run interest rates follow a way that is tried to determine. In accordance with the above explanations, the processing of Taylor Rule is analyzed by Bounds Test, which is a new method comparatively, for Turkey and understood the result that the mentioning variations, which forms Taylor Rule, effect on the short run interest rate clearly.