Tekstil sektöründe performans değerlendirme sistemi ve bir uygulama örneği
Performance appraisal systems in textile sector and an application example
  1. Tez No: 214129
  2. Yazar: ÖZGE TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yaşayan organizmalar olarak kabul edebileceğimiz kurumlarda , insan kaynağının kalitesi ve verimliliğini ölçme ve değerlendirme ihtiyacı, ?Performans Değerlendirme Yönetimi? kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, tarihi süreçte geliştirilmiş bu düşünce ve yöntemler ele alınmıştır. Bununla birlikte, esas olarak, ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri olan tekstil sektörünün istihdam profili incelenmeye çalışılmıştır. Bu incelemeler ışığında tekstil sektöründe uygulanabilirliği ve başarısı mümkün olan performans değerlendirme yöntemleri incelenmiş ve bu konuda farklı bir yaklaşım oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak; organizasyonlarda insan kaynakları açısından temel olan uygulamalardan performans değerlendirmesinin, Türkiye ekonomisinde temel sektörlerden biri olan tekstildeki yorumları ve uygulamalarına ışık tutmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Necessary of measuring quality and productivity of human resources required ?Performance Appraiasal Systems? in companies that we can accept as living organisms. Different ideas and methods occured about Performance Appraisal Systems because of complicated nature of human resources. These different ideas and methods are examined in this study in its historical process. In addition, employee profile of textile sector is examined basicly .In these researches, Performance Appraisals Systems are searced that can be appropriate and succesfull for the textile sector. Finally; researcehs find a conclusion for the Performance Appraisal Systems that is strategic part of human resources departments and its applications in textile sector that is a strategic sector for the Türkiye.