Türk Dil Kurumu'nun kuruluş sürecinde Mecliste ve basında dil tartışmaları
Language disputes at the grand assembly and the media trough the establihment of Turkish Language Institution
- Tez No: 214133
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı Osmanlıda ulus olma bilincinin bir tezahürü olarak ortaya çıkan dil sorununun Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte nasıl bir seyir içinde ele alındığını konu edinmektedir. Osmanlının dağılmasıyla yeni ?Türk Dil Tezi?nin varmaya çalıştığı noktanın temelinde yatan tarihsel ve toplumsal etkenlerin sebepleri ve dayandığı temel ilkeler inceleme konusu yapılmaktadır. Araştırmanın amacından hareketle ortaya koymaya çalışılan Türk Dil Kurumu'nun kuruluş sürecinde ve kurumun yapılanmasıyla birlikte devam eden tartışmaların odağında kendini gösteren Türk Tarih Tezi'nin dil alanında kendine edindiği yeri tartışılmaktadır. Türk Tarih Tezi'nin kendini ortaya koyuş biçimi en açık olarak dil kurultaylarında kendini gösterirken bu çalışmanın ana ekseni de bu yönde şekillenmiştir. Bu amaçla araştırma konusu, doğrudan Türk Dil Kurultaylarında savunulan tezler incelenerek ele alınmış ve bu tezlerle varılmak istenen nihai noktanın tespitine çalışılarak günümüzde yapılan tartışmaların temeline inilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to project the maintenance of the language problem after the construction of Turkish Republic which is seen the conscious of the nationalism at the Ottoman Empire. This research is focused on the reasons of historical and social affects and its principles of the new ?Turkish Language Thesis? after the abolishment of Ottoman Empire. By the aim of the thesis, the position and the placement of the ?Turkish Language Thesis? in the language practices is argued in conjunction with the establishment of the ?Institution of Turkish Language? and its institutionalization. Presentation of the ?Turkish History Thesis? itself, clearly defined at the Turkish Language Associations. So, this research is concentrated at the basis of this argument. Forts this reason, the subject of the determined theses directly at the Turkish Language Associations have been analyzed and maintained for this research and it?s aimed to reach and determine the final argument while focusing on the basis of their actual reflections.