Gelişmekte olan ülkelerde mali krizler ve devletin rolü
Finanacial crises in developing countries and the role of state
- Tez No: 214132
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KİRMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalısma, gelismekte olan ülkelerdeki mali krizleri tartısmaktadır.Mali krizlerin olusumu hakkındaki karsıt yorumlamaları verdikten sonra, teorive ülke deneyimleri ısığında, mali serbestlesme ve deregülasyonpolitikalarının gelismekte olan ülkeler için nasıl riskler ve istikrarsızlıktasıdığını sunmaktadır. Bu çalısmanın hipotezi, mali serbestlesme vederegülasyonu, marxist kriz teorisi temelinde, merkez kapitalist ekonomilerinbirikim krizine ve düsen kâr oranlarına karsılık kârlılığın yeniden tesisiyle ilgilidüzenlemeler olarak ve kapitalist sistemin yeni birikim rejiminin yapısalunsurları olarak değerlendirmek gerekliliğidir. Bu yeni dönemde, malisermaye, dünya ölçeğinde ve elbette ki gelismekte olan ekonomilerdeüretilen artı-değerden daha fazla pay alarak baslıca islevsel rolüoynamaktadır. Tez boyunca, bu görüsleri destekleyen gelisme ve istatistikselveriler sunulmaktadır. Son bölümde ise, krizlerin sıklasma ve siddetininartmasına karsılık alınabilecek önlemlere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the causes of financial crises in developingcountries. Following the presentation of the competing interpretiations offinancial crises, in light of theory and country experinces, this thesis provideshow financial liberalization and deregulation policies are sources of risks andinstability for developing countries. The hypothesis of this study, based onmarxist crisis theory, claims that financial liberalization and deregulation aresolutions to accumulation crises of the central capitalist economies and theyare response to falling rate of profit perceiving them as structural forming of anew accumulation regime of capitalism. In this new period, financial capitalplays the basic role while as obtaining more surplus value that is produced inthe whole world, of course in emerging economies as well. The facts and thestatistical data supporting these arguments are provided throughout thisthesis. In the final part, preventive and reactive measures that can be takenas a response to frequency and severity of crises are given.